Z ostatniej chwili

Kosmicznie muzyczna podróż

2023-10-12 11:48:51 informacje
img

Młody, jazzowy kwintet „Kosmos” zagra w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) w sobotę 14 października – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

„Kosmos: 1. «cała przestrzeń i wszystko, co się w niej znajduje» 2. «łódzki zespół jazzowy»” – takie dwie definicje swojej nazwy pod video na swoim kanale na YouTube żartobliwie (a może z całkiem poważnymi intencjami?) proponuje formacja, która na scenie OPK zagra w najbliższą sobotę o godz. 18.00. 

Istotnie – „Kosmos” to założony w 2020 r. przez Stanisława Szmigiero (fortepian, klawisze), Iwo Tylmana (saksofony) i Jana Ostalskiego (trąbka) kwintet jazzowy z Łodzi, który swoją ostateczną formę osiągnął dwa lata później po dołączeniu Kamila Guźniczaka (kontrabas, gitara basowa) oraz Kacpra Kuty (perkusja). W autorskich kompozycjach słychać inspiracje polskim jazzem i yassem, choć zespół odświeża te propozycje brzmieniowe, uzupełniając je o współczesne trendy i kierunki, czerpiąc z muzyki elektronicznej, nowoczesnego jazzu, post-punku oraz hip-hopu. Tematy „Kosmosu” cechują się sporą lirycznością, a przestrzeń i oddech w tej muzyce współwystępują z nowoczesnymi, intensywnymi strukturami rytmicznymi.

Przed „Kosmosem” kosmos stoi otworem – w tym sensie, że ci młodzi eksploratorzy są dopiero u progu podboju wszechświata obecnej muzyki improwizowanej. Za wehikuł służy im – z jednej strony – debiutancki singiel „Ja” z czerwca tego roku, a z drugiej – regularne koncerty w całej Polsce. Ich biletem w dalszą podróż jest natomiast wyróżnienie w konkursie JAZZiNSPIRACJE podczas 13. Lublin Jazz Festival.  

Bilety na koncert „Kosmosu” w Ośrodku Promocji Kultury mają tę zaletę, że nie potrzeba wcale kosmicznych zarobków, aby sobie na nie pozwolić – w sekretariacie OPK można je kupić w cenie 40 zł. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0164 seconds.