Z ostatniej chwili

Krzysztof Matyjaszczyk z nagrodą im. Barlickiego

2019-09-16 15:04:51 informacje
img

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk został laureatem Nagrody Samorządowej im. Norberta Barlickiego w 2019 r. w kategorii Samorząd Miejski. Nagrody są przyznawane przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Obywatelska i zostały wręczone 13 września w Krakowie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Statutowymi celami Stowarzyszenia Rzeczpospolita Obywatelska są m.in. promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, integrowanie środowisk samorządowych, promocja dobrych praktyk samorządowych oraz nowoczesnych metod zarządzania wspólnotami samorządowymi, opiniowanie aktów prawnych dotyczących samorządów oraz działanie na rzecz pogłębiania regionalnej integracji europejskiej. Prezesem Stowarzyszenia jest obecnie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nagrody przyznawano już po raz ósmy. Kapitułę Nagrody tworzą m.in. byli i obecni politycy, parlamentarzyści i samorządowcy. Jej przewodniczącym jest Aleksander Kwaśniewski – Prezydent RP w latach 1995-2005.

Obok prezydenta Częstochowy nagrodzono w obecnej edycji także przewodniczącego Sejmiku Wielkopolskiego Wiesława Szczepańskiego (kategoria: samorząd wojewódzki), starostę łódzkiego Andrzeja Opalę (samorząd powiatowy), a nagrodę za całokształt działań na rzecz samorządu odebrał radny zielonogórski Andrzej Bocheński. W kategorii jednostka samorządu terytorialnego wyróżniono miasto Głogów, a w kategorii organizacja pozarządowa - Stowarzyszenie Civitas z Dąbrowy Górniczej.

*

Norbert Barlicki był działaczem społecznym i politycznym związanym z Polską Partią Socjalistyczną, którego aktywność przypadła na okres od początku XX wieku do czasu II wojny światowej. W latach międzywojennych był m.in. posłem na Sejm oraz ministrem w rządach Jędrzeja Moraczewskiego i Aleksandra Skrzyńskiego, a także członkiem Rady Obrony Państwa w czasie wojny z bolszewikami. W czasie okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji. Został aresztowany przez Gestapo i wywieziony do Auschwitz, gdzie zmarł we wrześniu 1941 r. Jest m.in. patronem ulicy w częstochowskiej dzielnicy Raków.

Page generated in 0.0209 seconds.