Z ostatniej chwili

Lalka Irenki

2019-12-01 15:29:16 informacje
img

„Lalka Irenki” - spektakl Teatru Nieoczywistego dziś, w niedzielę 1 grudnia będzie można zobaczyć w siedzibie TSKŻ (ul. Katedralna 8). Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Przedstawienie nawiązuje do wydarzenia z dzieciństwa izraelskiej poetki i pisarki Irit Amiel, pochodzącej z Częstochowy, niezwykle pięknej i pełnej energii postaci. Irit czyli Irenka Librowicz jako kilkuletnia dziewczynka wylosowała wymarzoną nagrodę - lalkę, na loterii charytatywnej. I właśnie lalka Marynia staje się narratorką opowieści o życiu w dawnej, przedwojennej Częstochowie, mieście, w którym sklep bławatny pana Librowicza mieścił się obok studia fotograficznego pana Sztuki i salonu optycznego pana Soczka.
Ta historia mogła być historią wielu dzieci w wielu miastach, i pewnie wydarzały się podobne sytuacje, podobnie wyglądały domy i życie codzienne, ale ważnym jest, by minione lata, tamten czas i ludzie mieli swoje stałe miejsce w pamięci mieszkańców Częstochowy. To przesłanie stało się motywacją do zrealizowania „Lalki Irenki” z myślą o najmłodszych odbiorcach. Wiele się zmieniło od tamtych czasów, zmieniły się sklepy, ulice, choć nie wszystkie, zmieniło się codzienne życie, ale tak samo jak niemalże sto lat temu dzieci mają swoje marzenia, własny ogląd świata, tak samo swoje tajemnice powierzają ukochanym przyjaciołom zabawkom, słuchają czytanych przez rodziców baśni - również H.Ch. Andersena, jak mała Irenka z opowieści. 
Świat dziecka wciąż pozostaje niezwykłą, pełną fantazji wyspą.

Page generated in 0.021 seconds.