Z ostatniej chwili

Laureaci nagród w dziedzinie kultury

2020-08-31 16:10:03 informacje
img

Maciej Batorek, Jerzy Bober, Arkadiusz Frania, Marta Honzatko i Agnieszka Półrola - to tegoroczni laureaci nagród w dziedzinie kultury. Nagrody odebrali podczas uroczystości w ramach 28. Dni Częstochowy - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowe Urzędu Miasta. 

W sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej nagrody wręczyli w minioną sobiotę prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny.

A oto sylwetki laureatek i laureatów w poszczególnych kategoriach:

 

,,Literatura i historia” – Arkadiusz Frania

Poeta, prozaik, krytyk literacki.  Absolwent filologii polskiej w częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza). Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Od 1998 r. członek Związku Literatów Polskich. Jako poeta debiutował w „Dzienniku Częstochowskim. 24 Godziny” w 1993 r. Wiersze, szkice krytycznoliterackie i  recenzje zamieszczał m.in. w „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Opcjach”, „Magazynie Literackim”, „Akancie”, „Arkuszu”, „Poezji dzisiaj”, „Ruchu Literackim”, „Alejach 3”. Jego wiersze, tłumaczone przez Olgę Lalić-Krowicką, ukazały się także w pismach serbskich „Etna” oraz „Tvorac Grada”. Autor zbiorów poezji i esejów o współczesnym częstochowskim życiu literackim.

 

„Teatr  i film” – Marta Honzatko

Aktorka, absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od września 2012 r. związana z Teatrem im. A. Mickiewicza, w którym można ją było zobaczyć w spektaklach „Królowa Śniegu”, „Nagle, zeszłego lata”, „Czyż nie dobija się koni?”, „Łysa śpiewaczka”, „Czechow: żarty z życia”, „Wesołe miasteczko”, „Trzy świnki”, „Stopklatka”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „Roszpunka”, „Nie tylko kobieta – recital”, „Życie: trzy wersje”,  „Hemar w chmurach. Kabaret” , „Ostra jazda”.  Odtwórczyni jednej z głównych ról  w filmie Antoniego Krauze „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” – nagrodzona za nią na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Listopad” w Mińsku, a przez krytyków uznana za największe odkrycie filmu. Zagrała także w filmach „Heniek” w reż. duetu Earl-Grey, „Katatonia” w reż. Jacka Nagłowskiego  oraz „Telewizja Miłość” w reż. Jarosława Banaszka. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

 

,,Sztuki plastyczne i fotografia” – Agnieszka Półrola

Graficzka, malarka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Filię w Katowicach. Obecnie profesor na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza. Prace prezentowała na wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą (Belgia, Czechy, Niemcy, Słowacja, Węgry, USA, Chiny). Laureatka nagród na 6. Ogólnopolskim Przeglądzie Rysunku Wyższych Uczelni Plastycznych w Katowicach, w konkursie na Projekt Medalu Miasta Radomska (I nagroda) i Projekt Medalionu Przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomsku (I nagroda). Laureatka nagrody indywidualnej II stopnia Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce oraz III nagrody na 6. Międzynarodowym Biennale Miniatury Częstochowa 2010.

 

„Muzyka i taniec” – Jerzy Bober

Fagocista, muzyk solista. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1977 r. pracuje w Filharmonii Częstochowskiej na stanowisku solisty-fagocisty; od 1989 r. jest inspektorem  Orkiestry. Od 1978 r. – przez dwie dekady – członek Kwintetu Instrumentów Dętych częstochowskich filharmoników i jednocześnie przez 38 lat pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1987), Brązowym Krzyżem Zasługi (1995), Złotym Krzyżem Zasługi (2000), nagrodami Dyrektora Filharmonii Częstochowskiej oraz Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych. Jego zainteresowania nigdy nie ograniczały się do pracy muzyka orkiestrowego – przez lata prowadził schole i grupy wokalne, m.in. chór niemieckiej mniejszości narodowej w Oleśnie czy chóry przykościelne.

 

„Upowszechnianie i ochrona dóbr kultury” – Maciej Batorek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a wcześniej Państwowego Zaocznego Studium Kultury i Oświaty Dorosłych w Katowicach. W  latach 60., jak wielu późniejszych animatorów kultury, uczestniczył  w amatorskim ruchu artystycznym – teatrzyku, a później kabarecie „Chata” prowadzonym przez częstochowskich aktorów w klubie M3. Od 1972 r. związał się zawodowo z działalnością kulturalną, pracując w strukturach samorządowych Częstochowy. W latach 1977-1989 kierował  Wydziałem Kultury i Sztuki, Kultury Fizycznej i Turystyki, a po reorganizacji Urzędu – Wydziałem Kultury i Sztuki. Wyróżniony Honorową Odznaką Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej. W latach 1975-1989 zrealizował ok. 100 imprez plenerowych na Promenadzie. Był członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny na placu Pamięci Narodowej. W 1986 r. znalazł się w gronie osób, które zainicjowały Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy. W latach 1989-2020 pełnił funkcję członka jego zarządu – wiceprzewodniczącego, a przez 10 lat przewodniczącego. Od 1989 r. do 2019 r. pełnił społecznie funkcję redaktora Almanachu Częstochowy i innych wydawnictw Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy. Wydawnictwa te są dostępne we wszystkich znaczących bibliotekach uniwersyteckich w kraju i za granicą.

 

Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0154 seconds.