Z ostatniej chwili

Liczenie bezdomnych

2019-02-14 10:29:15 informacje
img

W nocy z 13 na 14 lutego  od godz. 19.00 do 6.00 przeprowadzono w Częstochowie  - podobnie jak w całym kraju - liczenie bezdomnych.   
Koordynatorem badania był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, współrealizatorami członkowie Partnerstwa Lokalnego na rzecz przeciwdziałania bezdomności m.in. Straż Miejska, Policja, organizacje pozarządowe, streetworkerzy, centra integracji społecznej, spółdzielnie mieszkaniowe, placówki służby zdrowia, w tym oddziały SOR i ZOL-e, Areszt Śledczy, placówki lecznictwa odwykowego, ośrodek interwencji kryzysowej, Izba Wytrzeźwień.
W trakcie ogólnopolskiego badania, oprócz pozyskania informacji o liczbie bezdomnych w placówkach i miejscach niemieszkalnych, prowadzono także ankietę, która pozwoli uzyskać szczegółowe dane socjodemograficzne o grupie  bezdomnych. Kwestionariusz zawierał pytania o ich obecną sytuację, oczekiwania, formy pomocy, z których korzystają, ale także m.in. o przyczyny bezdomności. Nie pobierano natomiast żadnych danych personalnych. Analiza odpowiedzi pozwoli planować działania, dostosowywać narzędzia pracy z bezdomnymi do ich sytuacji i podejmować jeszcze bardziej efektywne działania, by ograniczyć negatywne skutki bezdomności w Częstochowie.
Badanie odbywało się równolegle w miejscach takich jak:
1/ placówki dla bezdomnych prowadzone przez organizacje pozarządowe tj. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Fundacja Chrześcijańska „Adullam”, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”,
2/ szpitale (w tym ZOL-e i SOR-y),
3/ hospicjum,
4/ Areszt Śledczy,
5/ Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi (Izba Wytrzeźwień),
6/ placówki leczenia odwykowego,
7/ ośrodek interwencji kryzysowej,
7/ dworzec Główny PKP,  Stradom PKP, dworzec PKS,
8/ miejsca niemieszkalne, zgodnie z mapą miejsc niemieszkalnych w mieście.
Badanie w miejscach niemieszkalnych przeprowadziły dwa patrole - Straży Miejskiej i Policji. W skład każdego z nich wchodziło także dwóch streetworkerów. Patrole odwiedziły 46 miejsc niemieszkalnych – nie we wszystkich zastano bezdomnych. Udzielano tam także pomocy doraźnej: rozdawano zupy, herbatę i pieczywo, a także termosy, kołdry i koce. Próbowano też skierować bezdomnych do ogrzewalni lub innej placówki.
Badanie ogólnopolskie jest  prowadzone co dwa lata. W Częstochowie od 2012 r.  odbywa się corocznie ze względu na wojewódzkie liczenie bezdomnych, prowadzone w latach, kiedy nie prowadzi się badania ogólnopolskiego.
Poprzednie badanie - wojewódzkie - odbyło się w nocy z 24 na 25 stycznia 2018 r. Wówczas na terenie Częstochowy przebywało 371  bezdomnych.
Wyniki całościowe z tegorocznego badania – ze wszystkich miejsc, gdzie zostało przeprowadzone - będą znane na przełomie lutego i marca - informuje Olga Dargiel, Specjalista ds. Wizerunku i Polityki Informacji MOPS.

Page generated in 0.0174 seconds.