Z ostatniej chwili

Literacka jesień

2020-08-26 15:27:24 informacje
img

Świetnie się zapowiada tegoroczna literacka jesień.

Pierwszy powód - to oczywiście wrześniowy Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Choć organizatorzy twierdzą, że nie będzie to pełna edycja, co w numeracji zaznaczyli (festiwal miał być 10., jest 9 i 3/4), to lista nazwisk gości - jest imponująca. O swych książkach opowiadać będą m in.: Jarosław Mikołajewski, Paweł P. Reszka, Aleksander Kaczorowski, Paweł Smoleński, Mikołaj Łoziński i Jacenty Dędek.

Dla Jacentego Dędka - czytajowe spotkanie będzie zarazem częstochowską premierą jego albumu „portretprowincji.pl”. O tyle niezwykłą, że polską wersję książki trudno już gdziekolwiek nabyć.

Co do książkowych premier - koniecznie zwróćmy jesienią uwagę na te tytuły, które wyszły spod pióra częstochowian, a z powodów pandemicznych nie było jeszcze ich spotkań promocyjnych. Kto wie, może najbliższe miesiące okażą się łaskawsze? Lista tytułów jest całkiem spora. Są na niej:

-Arkadiusz Frania - Grupa literacka PROFILE. Zjawisko, poeci, wiersze - teksty o częstochowskich twórcach wchodzących do literatury na przełomie lat 50. i 60.

-Aleksander Wierny - Częstochowa - drugi (po bardzo dobrze przyjętej „Sygontce”) tom poetycki dziennikarza, autora powieści sensacyjnych

-Janusz Mielczarek - Szepty z podróży - najnowszy tom twórczości znanego częstochowskiego literata i fotografa, a właściwie twórcy wszechstronnie utalentowanego, tym razem są to poezje

-Wioletta Grzegorzewska - Dodatkowa dusza - powieść autorki „Guguł” i „Stancji” oparta na prawdziwych, dramatycznych losach ojca i syna, w której czuła więź i bezinteresowne poświęcenie stanowią najwyższe wartości. To też bogato nakreślony portret Warszawy ogarniętej wojennym chaosem.

-Marcin Dudziński - Z moich kości - drugi tom sensacyjnej trylogii, której akcja została umieszczona w Częstochowie. W atmosferze gorącego lata - nagła kradzież. Z muzeum archeologicznego ktoś zabiera bezcenne kości. Gdy pierwsza z nich zostaje odnaleziona, policjanci orientują się, że to nie włamanie było ich największym problemem.

-Sylwia Góra - Ewa Kierska. Malarka melancholii - opowieść o niedocenianej, zapomnianej, przemilczanej artystce z Krakowa

-Częstochowa w PRL-u - drugi tom pracy poświęconej prezentacji częstochowskiego dorobku PRL-u, zredagowany przez Janusza Kołodziejskiego (zmarłego w lipcu);  zawiera m.in. omówienie życia kulturalnego i sportowego, dziejów Szkoły Inżynierskiej i Politechniki Częstochowskiej, WSP, prasy,  rozwoju II LO i IV LO, harcerstwa i organizacji studenckich w tym okresie

-Aleksander Cieślak - Między nocą a świtem - zbiór opowiadań miłośnika częstochowskiego życia kulturalnego i jego aktywnego uczestnika, twórcy i opiekuna internetowych stron absolwentów „Traugutta” i „Sienkiewicza”

Page generated in 0.0146 seconds.