Z ostatniej chwili

Literacki Piątek z Magdaleną Piekorz i Ewą Kopsik

2019-06-19 13:24:02 informacje
img

Spotkanie z Magdaleną Piekorz i  Ewą Kopsik,  autorkami książki „Nieobecność” zapowiada Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1). Odbędzie się ono w piątek 21 czerwca, początek o godz. 19.00.

To poruszająca i książka. Opowieść o tancerce baletowej Poli, którą dotyka borelioza, choroba bardzo groźna (właściwie z rozmiarów zagrożenia zdajemy sobie sprawę, właśnie gdy przeczytamy „Nieobecność”), przenoszona przez kleszcze - co znaczy, że narażony na nią jest praktycznie każdy z nas. Możemy być wstrząśnięci lekturą, dowiadując się, jak trudna do zdiagnozowania, poważna w objawach i ciężka do leczenia jest, jakie konsekwencje noże przynieść w życiu.

Poza opowiedzianą historią niezwykle cenne są także zamieszczone w posłowiu rozmowy z lekarzami - jasno przedstawiające niebezpieczeństwa i trudności terapeutyczne związane z boreliozą.

O książce, którą czyta się błyskawicznie, w jeden wieczór, aż do ostatniej strony, Ernest Bryll napisał: „Czytałem tę opowieść jednym tchem. O czym ona? O tragedii choroby, co niszczy życie, tak dobrze już ułożone. Najgorsze, że to choroba niby fatum. Niszczy wszystko – osobowość, myślenie, uczucia, miłość, przyjaźń. Skąd przychodzi? Jakby ze złej baśni, od ukąszenia, którego nawet nie poczuliśmy. O tym – a szczególnie o rozpadaniu się chorego psychicznie i fizycznie jest ta opowieść. Jest to także historia o braku zrozumienia dla tego, co się z chorym dzieje. Bo nie tylko medycyna nie może się w przeróżnych objawach rozeznać, ale i przyjaciele, znajomi, najbliżsi nie wytrzymują, nie rozumieją tej przemiany chorego. Ból rozwala wszystko. Ale jest to też opowieść o nadziei. Przetrwaniu. Byciu na nowo”.

 

Page generated in 0.0279 seconds.