Z ostatniej chwili

Mają patent na szybkie naprawy sieci

2024-10-24 10:24:47 informacje
img

Technologia bezwykopowego usuwania awarii, czy renowacji kanalizacji sanitarnej pozwala Wodociągom Częstochowskim znacząco skrócić czas napraw sieci – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Przedsiębiorstwo od 8 lat stosuje technologię, która umożliwia szybką i bezkolizyjną naprawę czy konserwację sieci kanalizacyjnej, bez konieczności wstrzymywania ruchu ulicznego i podejmowania czasochłonnych i uciążliwych dla klientów działań. Każdego roku metodą tą uszczelnianych jest ok. 3 tys. mb. sieci.

Technologia rękawa służy do bezwykopowej renowacji sieci kanalizacyjnych, wykonanych z przewodów: kamionkowych, betonowych, żelbetowych, żeliwnych, stalowych i z tworzyw sztucznych. Jest to metoda nieinwazyjna, pozwala odrestaurować instalację bez jej odkrywania – wyjaśniają Wodociągi Częstochowskie. – Renowacja kanału polega na utworzeniu na jego wewnętrznej powierzchni wykładziny z rozciągniętego rękawa, dopasowanego do kształtu naprawianego kanału. Utwardzona wykładzina pełni rolę nowego kanału, wzmacnia pęknięcia i wypełnia jego ubytki, uszczelnia go i zapobiega infiltracji wód i eksfiltracji ścieków.

Najważniejszy atut to skrócenie czasu naprawy uszkodzonego odcinka sieci: – Bez wykorzystania tej technologii usunięcie awarii na odcinku o długości ok. 150-200 mb trwałoby przynajmniej ok. miesiąca. Bezwykopowy rękaw pozwala na taką naprawę w ciągu jednego dnia.
Wodociągi Częstochowskie proces usuwania awarii czy renowacji kanalizacji sanitarnej rozpoczynają od usuwania zanieczyszczeń metodą podciśnieniową. Do tego służy siedem pojazdów ssąco-ciśnieniowych typu WUKO, wyposażonych w tzw. recykling. Woda z cysterny, która została użyta, by oczyścić kanał, jest ponownie zasysana przez specjalny wąż ssący, transportowana do zbiornika osadu, uzdatniana w pojeździe i ponownie wykorzystywana. Umożliwia to ciągłą, a tym samym ekonomiczną pracę. W rezultacie zmniejsza się zużycie świeżej wody oraz skraca czas przygotowania do tankowania.

Po oględzinach całego kanału i możliwościach jego naprawy podejmowane są decyzje związane z frezowaniem, czyli udrażnianiem rur odpływowych – tłumaczą Wodociągi Częstochowskie. –Zastosowanie „freza” podczas prac serwisowych kanałów konieczne jest, gdy w rurociągach znajdują się m.in. zarwane i przełamane rury kamionkowe i żeliwne, pręty stalowe, wrośnięte korzenie czy zastygnięte zaprawy betonowe.

Ostatnim etapem prac jest montaż rękawa. Z punktu widzenia stanu i wieku sieci kanalizacyjnej, zwłaszcza w centrum miasta, jest on niezbędnym narzędziem wykorzystywanym przez Wodociągi Częstochowskie.

Prowadzona na bieżąco modernizacja, konserwacja i monitoring sprawiają, że spółka może pochwalić się niskim wskaźnikiem awaryjności sieci wodociągowej.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Fot. Biuro Prasowe Uzrędu Miasta

Page generated in 0.0168 seconds.