Z ostatniej chwili

Martwa natura w fotografii

2018-12-14 20:22:00 informacje
img

Otwarcie wystawy pokonkursowej 8. Międzynarodowego Salonu „Martwa natura w fotografii” jutro, w sobotę 15 grudnia odbędzie się w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64). Początek - o godz. 16.00. 
Wernisaż będzie połączony z uroczystością rozdania nagród.
W rygorystycznie sformułowanym haśle konkursu powraca klasyczny temat: martwa natura - a z nim pytanie: po co dziś, w innym medium, powtarzać gesty i motywy z XVII-wiecznego malarstwa? Odpowiedzią jest odwołanie się do tradycji martwej natury - w przypadku malarskich martwych natur istotne było nie tylko odwzorowanie przedmiotu, ale także jego ukryte znaczenie. Tę metaforyczność zachowują fotografie, ich przekaz jest głębszy poza czytanie wprost.
Autorzy wystawy przyjęli różne strategie: efektowne kompozycje bądź konceptualny minimalizm, ale każde ze zdjęć budzi w nas zaskoczenie światem materialnym, wielością niby zwyczajnych przedmiotów tworzących uniwersum, którego znaczenia i symbolika wymykają się płaskim i jednostronnym interpretacjom.
Na konkurs nadesłano 280 prac 76 autorów z Polski, Niemiec, Izraela Francji i Rumunii. Zgodnie z regulaminem patronackim FIAP akceptację Jury mogło zyskać nie więcej niż 25% zgłoszonych fotografii, dlatego Jury Salonu wybrało do wystawy 70 fotografii 48 fotografików oraz dokonało rozdziału nagród i wyróżnień. 
Cenną pamiątką z wystawy będzie na pewno towarzyszący jej katalog. Wystawa potrwa do 20 stycznia.
Patronaty nad wydarzeniem przyjęli: Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP, Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz  Prezydent Miasta Częstochowy.

Page generated in 0.0279 seconds.