Z ostatniej chwili

Masz bliskiego z cukrzycą?- sprawdź czy umiesz mu pomóc!

2019-02-08 13:13:05 informacje
img

Raport „Polska Rodzina z cukrzycą” opracowany przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Fundację Zdrowie i Edukację Ad Meritum wskazuje: statystycznie mała grupa (7%) badanych osób z cukrzycą typu 1 deklaruje, że często rozmawia z bliskimi o swojej chorobie. Prawie 37%z nich robi to bardzo rzadko, a 4% badanych nigdy nie porusza tego tematu. Wśród chorych z cukrzycą typu 2 rzadko z bliskimi o chorobie rozmawia aż 44% badanych.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie cierpi na cukrzycę ponad 422 miliony osób. Jak wynika z raportu „Polska Rodzina z cukrzycą”, na cukrzycę choruje w Polsce około 3 mln osób, przy czym prawie milion o tym nie wie – choroba nie została u nich do tej pory zdiagnozowana i nie jest leczona. Skala zachorowalności z roku na rok rośnie. Od lat mówi się o cukrzycy jako chorobie cywilizacyjnej, która przyjęła skalę epidemii. Niestety, w Polsce cukrzyca to epidemia cicha – tabu jest zarówno sama choroba, jak i jej świadomość społeczna. Zaskakująco niewiele wiedzą o niej zarówno chorzy, którzy usłyszeli diagnozę, jak i ich rodziny, które nie zawsze wiedzą, jak wspierać swoich bliskich. 
Zdaniem Anny Śliwińskiej, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zbyt łatwe łączenie cukrzycy z otyłością jest często krzywdzące dla pacjentów. Zdrowy tryb życia i dobre nawyki żywieniowe mogą oddalić widmo choroby, ale bardzo dużą rolę w zachorowaniu odgrywają czynniki genetyczne. Stereotypy dotyczące chorych sprawiają, że nie rozmawiają oni o swojej chorobie nawet z  bliskimi.
Tymczasem eksperci wskazują, że w profilaktykę i leczenie włączona powinna być cała rodzina, inaczej pacjent jest skazany np. na oddzielną dietę i samodzielne przygotowanie posiłków oraz sam, niezależnie od rodziny, musi zorganizować sobie regularną aktywność fizyczną. Brak zrozumienia ze strony bliskich może być dla pacjenta utrudnieniem nawet w planowaniu regularnych posiłków. Istotną rolę w terapii odgrywa dobra komunikacja pacjenta z jego otoczeniem, nad którą obie strony muszą pracować.
Jednocześnie z tego samego raportu wynika, że wielu chorych boryka się nie tylko z cukrzycą, ale dodatkowo ze schorzeniami jej towarzyszącymi, wśród nich: nadciśnieniem, POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), chorobami układu sercowo-naczyniowego, depresją. Takie obciążenie, połączone z codziennymi obowiązkami pacjentów, staje się nierzadko przyczyną niedostatków w zakresie prawidłowego odżywiania, przyjmowania odpowiednich leków, angażowania się w aktywność fizyczną, szukania wsparcia psychicznego ze strony bliskich. Konsekwencje – powikłania cukrzycy - mogą być śmiertelnie groźne, prowadzić do inwalidztwa bądź śmierci, dlatego edukacja pacjentów, ale też całego społeczeństwa, to bardzo ważny krok w walce z tą śmiertelną epidemią.
Według ostatniego raportu Instytutu Ochrony Zdrowia pt. „Cukrzyca: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?” wielu polskich pacjentów o cukrzycy dowiaduje się dopiero, gdy wystąpią jej groźne dla życia powikłania, takie jak zawał serca czy udar mózgu. To dobitny przykład, że brak świadomości społecznej w zakresie cukrzycy jest bardzo powszechny i niesie ze sobą znaczące skutki społeczne.
[newsrm.tv]

Page generated in 0.0162 seconds.