Z ostatniej chwili

Młody obywatel znad Warty i Dniepru

2019-10-03 10:55:45 informacje
img

„ Młody obywatel znad Warty i Dniepru” - to projekt, dzięki któremu młodzi ludzie z Perejasławia na Ukrainie przez kilka dni gościli w Częstochowie, aby wraz z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 8 rozwijać swoje umiejętności współuczestniczenia w społeczeństwie obywatelskim - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Ukraińska młodzież – wraz z opiekunami –  przebywała w naszym mieście między 22 a 26 września. Uczniowie ze Szkoły Średniej nr 7 w Perejasławiu Chmielnickim razem z koleżankami i kolegami z częstochowskiej Szkoły Podstawowej nr 8 im. H. Poświatowskiej pogłębiali swoją wiedzę o społeczeństwie obywatelskim oraz kształtowali umiejętności, dzięki którym można w nim aktywnie i skutecznie działać. Zamysłem projektu było uświadomienie jego uczestniczkom i uczestnikom, że to od ich postaw będzie zależała przyszłość ich państw i że działając  razem, mogą osiągnąć wiele dla wspólnego dobra.

Już po pierwszym dniu wspólnej pracy zanikła bariera językowa, a uczestnictwo w projekcie okazało się przede wszystkim świetną zabawą. Każdy dzień poświęcony był osobnemu tematowi. I tak młodzi ludzie przyglądali się konstytucji polskiej i ukraińskiej z perspektywy praw i obowiązków obywatelek i obywateli, tworzyli katalog postaw obywatelskich, uczestniczyli też w warsztatach o tolerancji oraz spotkaniu z Pełnomocniczką Prezydenta Częstochowy ds. Równych Szans. Przeprowadzili też sondę uliczną pod hasłem „Czy jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym?” Bardzo chętnie angażowali się w wolontariat, odwiedzając dom pomocy społecznej. Zachęcali do zdrowego odżywiania, rozdając jabłka. Spotkali się z przedstawicielem Młodzieżowej Rady Miasta; uczestniczyli także w sesji Rady Miasta Częstochowy. Wszystkie te doświadczenia miały im pomóc w opracowaniu kampanii do samorządu uczniowskiego. Na koniec tworzyli ulotki promujące aktywne postawy obywatelskie.

Przedsięwzięcie było realizowane w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0191 seconds.