Z ostatniej chwili

Morderczy maraton

2019-01-10 14:53:10 informacje
img

Niecodzienną premierę zapowiada na najbliższe dni Teatr im. A. Mickiewicza. Spektakl „Czyż nie dobija się koni?” to opowieść o uczestnikach morderczego maratonu tanecznego, żądnych zwycięstwa, kariery, sukcesu. 
Ameryka, lata 30., czas Wielkiego Kryzysu – biedy, głodu i marazmu. Show-biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood – fabryki marzeń – przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice – prowincjonalna aktorka w stylu „american sweetheart”, ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. Stopniowo poznajemy bohaterów – ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego udział w przedsięwzięciu to być albo nie być. Dlatego uczestnicy idą na całość, tańcząc swój dance macabre. Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda – 1500 dolarów. Aż tyle i tylko tyle. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu. Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów. Żeby był fun, żeby było śmiesznie!
- Nie chciałabym, aby widz zasiadający w teatralnym fotelu czuł się komfortowo. Chciałabym, aby miał poczucie, że jest świadkiem wszystkiego, co dzieje się na scenie, żeby poczuł wysiłek, zmaganie, pot i łzy bohaterów. To spektakl wielowymiarowy: o kondycji społecznej, o kondycji człowieka w ogóle, o tym, w jaki sposób człowiek mierzy się z sytuacją graniczną – podkreśla Magdalena Piekorz, reżyser spektaklu, od września ubiegłego roku dyrektor artystyczna teatru.
Prace nad spektaklem ruszyły w październiku 2018 r., równolegle  na scenach Teatru Mickiewicza i Teatru Tańca Włodzimierza Kucy. W inscenizacji wystąpi kilkadziesiąt osób: aktorzy, tancerze, statyści, a także częstochowski zespół jazzowy Five O’Clock.
- O realizacji tego tekstu myślałam od dawna, ale nigdy nie znalazłam odpowiedniego zespołu. Dopiero tutaj, kiedy poznałam aktorów częstochowskiego Teatru, pomyślałam: „Robię to!” - mówi Magdalena Piekorz
Premiera spektaklu „Czyż nie dobija się koni?” będzie miała miejsce 12 stycznia o godz. 19.00 (dzień wcześniej o tej samej godzinie odbędzie się premiera nauczycielska). Kolejna możliwość obejrzenia spektaklu pojawi się 13, 16 i 17 stycznia. Późniejsze realizacje: 7, 8, 9 lutego.
*
„Czyż nie dobija się koni?” - to powieść Horace'a McCoya z 1935 r. Została zekranizowana przez Sydneya Pollacka w 1969 r., a film ten kilka miesięcy później okrzyknięto jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii – był nominowany m.in. do Oscara, Złotych Globów czy nagrody BAFTA. 
Teatr sięga po ten tekst rzadko, ale każda inscenizacja budzi ogromne zainteresowanie.

Page generated in 0.0292 seconds.