Z ostatniej chwili

Most Światowego Dnia Roweru

2022-09-07 11:28:51 informacje
img

Decyzja miejskich radnych o nadaniu nazwy  Most Światowego Dnia Roweru mostowi nad Wartą to odniesienie do święta, które promuje rower jako prosty, szeroko dostępny, niezawodny, czysty i przyjazny środowisku środek transportu – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Światowy Dzień Roweru wypada 3 czerwca, a został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy polskiego uczonego i byłego kolarza - dra Leszka Sibilskiego.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta, celem tego święta jest podnoszenie globalnej świadomości korzyści używania roweru oraz podkreślenie znaczenia roweru jako elementu promowania zdrowego trybu życia. Jazda na rowerze wspomaga zrównoważoną konsumpcję i produkcję, ma dobry wpływ nie tylko na zdrowie użytkowników, lecz także na spowolnienie negatywnych zmian klimatu. Święto zwraca również uwagę na potrzebę budowania kolejnych dróg rowerowych, także o charakterze międzygminnym lub ponadregionalnym.

Rezolucja Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreśla, że rower wspiera zrównoważony rozwój, wzmacnia edukację, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie i szacunek. Obecnie dodatkowo pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, co w obecnych realiach cenowych jest dla wielu ludzi sporą oszczędnością.

Sam most nawiązuje także swoim wyglądem do roweru, gdyż jego niebieskie łuki przypominają dwie połówki kół rowerowych ze szprychami, wpisując się idealnie w zamysł nadania mu „rowerowej” nazwy.

 

Fot. Łukasz Kolewiński / UM
Na zdjęciach: most przy ul. Srebrnej, decyzją Rady Miasta nazwany mostem Światowego Dnia Roweru.

Fot. Łukasz Kolewiński / UM

Page generated in 0.0168 seconds.