Z ostatniej chwili

Możesz bezpłatnie sprawdzić, czy jesteś zakażony wirusem HCV

2018-11-07 11:58:54 informacje
img

W ponad 1700 punktach pobrań ALAB laboratoria w całym kraju, w tym w 14 miejscach w województwie śląskim można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki wirusa HCV. 
HCV jest wirusem odpowiedzialnym za powstawanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Choroba przez kilkadziesiąt lat potrafi rozwijać się bez wyraźnych objawów, uszkadzając wątrobę, prowadząc do jej marskości, a nawet do raka. W Polsce nadal ponad 160 tys. osób nie wie, że jest zakażonych. Ponieważ zakażenie HCV przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, tak ważna jest wczesna diagnostyka.
Do końca roku w laboratoriach ALAB istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki w kierunku zakażenia HCV - bezpłatnie!
* Młody wirus, stary problem
Wirus HCV został odkryty stosunkowo niedawno, dlatego wszelkie działania mające na celu jego zwalczanie zostały wprowadzone dopiero w ostatnich 25 latach. W grupie ryzyka są m.in.:  osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, regularnie korzystają z zabiegów medycznych, np. u stomatologa, z usług salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich czy tatuażu. 
Do zakażenia może dojść w przypadku naruszenia ciągłości skóry, gdy do organizmu osoby niezakażonej dostanie się choć odrobina krwi, w której znajduje się wirus HCV. Największe ryzyko przeniesienia zakażenia występuje tam, gdzie nie są zachowane najwyższe standardy higieny oraz sterylizacji. Niektóre zachowania, takie jak dożylne zażywanie narkotyków lub ryzykowne zachowania seksualne również zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia.
* Twój wybór
- WZW typu C przez wiele lat nie musi dawać żadnych specyficznych objawów. Bardzo często są to zwykłe zmęczenie, bóle stawów, objawy podobne do grypy. Nie identyfikujemy ich z ciężkimi chorobami wątroby, a nieleczone, po 20-30 latach, mogą prowadzić do marskości wątroby, konieczności transplantacji, a nawet do raka wątrobowokomórkowego – mówi ekspert akcji, prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - W niektórych sytuacjach zaawansowanej choroby wątroby spowodowanej przez HCV żadna z dostępnych metod leczenia może nie być wystarczająca i choroba może zakończyć się śmiercią. Tylko od nas zależy, czy chcemy żyć w nieświadomości, czy zdiagnozować zakażenie HCV, zanim rozwinie się marskość lub rak wątroby, rozpocząć leczenie i wyeliminować wirusa z organizmu – kontynuuje. 
* Nowa nadzieja
W Polsce od 2015 r. dostępne są leki pozwalające skutecznie wyleczyć zakażenie wirusem HCV. Są to rewolucyjne terapie, o blisko 100% skuteczności, bardzo wysokim bezpieczeństwie i minimalnych skutkach ubocznych. Leki te  wprowadzono do refundacji w ramach programu lekowego „Leczenia przewlekłego WZW typu C terapią bezinterferonową”. Coraz więcej pacjentów korzysta z możliwości szybszego powrotu do zdrowia. - Stworzony przez Ministerstwo Zdrowia program lekowy to jeden z najlepszych programów w Europie, powstałych z myślą o pacjentach. Dzięki dobremu finansowaniu oraz szerokiemu dostępowi do najnowszych terapii, obecnie prawie w całym kraju nie ma kolejek do terapii, co oznacza, że każdy zdiagnozowany pacjent może rozpocząć leczenie prawie natychmiast – mówi Barbara Pepke, lider Koalicji Hepatologicznej, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei. 
* Bądź zdrów!
Wprowadzenie skutecznego leczenia pozwala pozbyć się wirusa z krwi, dlatego teraz najważniejsze jest, by znaleźć tych, którzy nie są świadomi swojego zakażenia. Stanowią oni ryzyko dla innych, ponieważ mogą transmitować wirusa na kolejne osoby. Tymczasem wystarczy wykonać krótki i bezbolesny test, by przekonać się, że jesteśmy zdrowi. - Wykonanie testu polega na nakłuciu opuszka palca, pobraniu kropli krwi. Wynik będzie już znany po 15 minutach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z ponad 170 punktów pobrań ALAB w wybranym mieście w godzinach jego funkcjonowania. W przypadku wykrycia przeciwciał anty-HCV, bezpłatnie zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnostyka - dodaje lek. med. Agata Strukow z ALAB laboratoria. 
* Punkty Pobrań w województwie śląskim
W województwie śląskim z bezpłatnego testu kwalifikacji w kierunku zakażenia HCV można skorzystać w 14 punktach pobrań. Ich adresy znajdują są poniżej. Godziny otwarcia oraz numery telefonu dostępne są na stronie www.alablaboratoria.pl 
- Czeladź, ul. Kościelna 5
- Częstochowa, ul. Lelewela 13/15
- Częstochowa, ul. Racławicka 22
- Gliwice, ul. Zygmuntowska 84
- Katowice, ul. Panewnicka 201/1
- Katowice, ul. Tadeusza Kościuszki 92b
- Myszków, ul. M. C. Skłodowskiej 6
- Poraj, ul. 3 Maja 25
- Racibórz, ul. Bielska 2
- Siemianowice Śląskie, ul. 1 Maja 9  
- Sławków, ul. Piekarska 6
- Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 164
- Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 53a
- Żory, ul. 700-lecia 15PU
Szczegółowe informacje o akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikacji do diagnostyki wykrycia wirusa HCV, znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl
Akcja profilaktyczna prowadzona jest do końca 2018 r. lub do wyczerpania zapasów, a jej organizatorem jest firma AbbVie w partnerstwie z ALAB laboratoria.

ALAB Laboratoria - to jedna z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów analiz medycznych, w których rocznie wykonywanych jest ponad 45 mln badań. W całym kraju prawie 2500 podmiotów leczniczych współpracuje z ALAB laboratoria. Świadczy usługi dla: publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, prywatnych praktyk lekarskich, klientów indywidualnych oraz jednostek prowadzących badania kliniczne. ALAB laboratoria posiada również ogólnopolską sieć ponad 300 punktów pobrań – placówek medycznych przeznaczonych dla klientów detalicznych oraz pacjentów kierowanych od współpracujących placówek medycznych. W swojej pracy często korzysta z doświadczeń grupy LIMBACH, europejskiego lidera w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej z siedzibą główną w Heidelbergu (Niemcy).
AbbVie jest globalną, badawczo-rozwojową firmą biofarmaceutyczną, zaangażowaną w opracowywanie innowacyjnych, zaawansowanych terapii odpowiadających na najbardziej złożone i poważne potrzeby zdrowotne na świecie. Misją firmy jest wykorzystanie fachowej wiedzy, zasobów ludzkich i unikalnego podejścia do innowacji w celu znacznego ulepszenia terapii w czterech podstawowych obszarach: immunologii, onkologii, wirusologii i neurologii. Pracownicy AbbVie w ponad 75 krajach pracują codziennie nad opracowywaniem rozwiązań terapeutycznych dla ludzi na całym świecie.

Page generated in 0.0164 seconds.