Z ostatniej chwili

Mural na 30-lecie

2021-01-07 10:25:25 informacje
img

Mural Joanny Ambroz inauguruje trzydziestkę OPK „Gaude Mater”. Częstochowska projektantka graficzna swój mural zadedykowała osobom, których życie przeobraziła pandemia, zmuszając ich do szukania swojego miejsca na nowo. Artystyczna aranżacja holu Ośrodka Promocji Kultury to pierwszy element obchodów jubileuszu trzech dekad jego przebogatej działalności - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” powstał 5 grudnia 1991 r. z inicjatywy jego późniejszego pierwszego dyrektora – Krzysztofa Pośpiecha. Przez trzy dekady  wrósł w pejzaż częstochowskiej kultury. Trudno krótko opisać jego dorobek, inicjatywy oraz obszary kultury i sztuki, na których działał i działa. Sale OPK gościły wystawy, koncerty, seanse filmowe, spotkania z twórcami – zarówno lokalnymi, jak i odwiedzającymi Częstochowę, dyskusje, turnieje literackie, warsztaty twórcze. W siedzibie OPK odbywa się większość koncertów organizowanego przez Ośrodek, „kroczącego” festiwalu JAZZtochowa; OPK jest też stałym punktem docelowym wędrujących po Częstochowie uczestników „Nocy Kulturalnej”; jego sale były też areną wielu wydarzeń organizowanego przez miasto cyklu „Aleje – tu się dzieje!”. Wybuch pandemii odbił się także na tej różnorodnej, opartej na bezpośrednim spotkaniu odbiorcy z twórczością działalności.  
- W tych trudnych czasach staramy się szukać rozwiązań, które chociaż w małym stopniu zaspokajają potrzeby mieszkanek i mieszkańców naszego miasta związane z obcowaniem ze sztuką i kulturą - wyjaśnia Robert Jasiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury. - Stąd wziął się pomysł na stworzenie muralu, którym chcemy zainaugurować szczególny dla nas rok - rok jubileuszu 30-lecia Ośrodka. Czekamy na czas, w którym będziemy mogli spotkać się z naszą publicznością oraz pracować tak, jak do tej pory, spełniając oczekiwania odbiorczyń i odbiorców kultury w Częstochowie. 
Mural Joanny Ambroz przedstawia siedzącą, zatopioną w kobaltowym kolorze kobietę. Wszystkie ściany holu wejściowego Ośrodka także zostały pomalowane na kobaltowo. Twórczyni tłumaczy, że chciała wykorzystać pełny potencjał tego pomieszczenia, nadać mu nową wartość. Mural korzysta tylko z trzech kolorów – obok kobaltowego jest jeszcze biały i czarny. Dominujący kobaltowy można interpretować choćby jako wodę bądź emocje – w obu można się przejrzeć, ale i utopić; są potrzebne, ale mogą i przytłaczać. Możemy się im poddać lub próbować je okiełznać – przekonuje autorka. Joanna Ambroz podkreśla też, że mural dedykuje tym, których życie uległo zmianie w związku z pandemią. Chce zwrócić uwagę, jak zmagamy się z ograniczeniami, jak poszukujemy swojego miejsca w ich kontekście. 
Joanna Ambroz - częstochowska twórczyni, doktorantka w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - porusza się między sztuką a projektowaniem graficznym, badając zależności między tymi dwiema dziedzinami. Inspirują ją seksualność, emocje, sytuacje bez wyjścia. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w kolekcjach prywatnych –  m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Islandii i Włoszech. Jej plakaty znalazły się w finałach Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach 2020, słowackiego Trnava Poster Triennial 2018 czy Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie 2017. W Częstochowie tworzy akcje społeczne i projekty graficzne – Częstochowa na Plakacie, Historia Częstochowskiej Zapałczarni; stworzyła też oprawę graficzną książki „Nasze miasto Często/chowa”. Swoje wystawy prezentowała też w OPK „Gaude Mater” i Galerii Wejściówka.  

Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0169 seconds.