Z ostatniej chwili

Na Miejscu Straceń w Olsztynie

2019-06-10 23:24:05 informacje
img

Uroczystości upamiętniające zamordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Częstochowy i okolic, a także jeńców wojennych odbyły się w Olsztynie na Miejscu Straceń w niedzielę 9 czerwca - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Odbywają się one w Olsztynie rokrocznie w rocznicę rozpoczęcia akcji eksterminacyjnej w czerwcu 1940 r. w Częstochowie, a jednocześnie w 75. rocznicę „Procesu szesnastu” w  Moskwie.
W uroczystościach uczestniczyły m.in. władze samorządowe Częstochowy, Olsztyna i powiatu częstochowskiego, przedstawiciele związków kombatanckich, poczty sztandarowe, reprezentanci szkół oraz mieszkanki i mieszkańcy gminy Olsztyn.  Po mszy św. i odczytaniu Apelu Pamięci uczestnicy złożyli na miejscu straceń symboliczne wiązanki kwiatów. 
W Olsztynie, w lesie, w pobliżu drogi do Kusiąt, w 18 zbiorowych mogiłach spoczywa blisko 2 tys. ofiar hitlerowskiego terroru. Pierwszej egzekucji dokonano w tym miejscu pod koniec czerwca 1940 r. Kolejne przeprowadzano aż do roku 1944. Oprócz Polaków - przywożonych z Częstochowy i Radomska z więzień i z akcji pacyfikacyjnych, w Olsztynie stracono także wielu rosyjskich jeńców wojennych. Ponadto jesienią 1944 roku Niemcy stracili pod Olsztynem wziętych do niewoli partyzantów z 3 Brygady AL im. Generała Bema. Wszystkie zwłoki grzebano, a mogiły równano z ziemią i maskowano.
Po wojnie dokonano ekshumacji zwłok. Przy największej mogile postawiono dębowy krzyż. Cmentarz i pomnik powstały w latach 60, płaskorzeźby przedstawiające scenę pożegnania ludzi idących na śmierć, autorstwa Władysława Łydżby, ustawiono tam w latach 80. XX wieku.
Organizatorami uroczystości były Gmina Olsztyn i Urząd Miasta Częstochowy.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0215 seconds.