Z ostatniej chwili

Na niebiesko dla autyzmu

2019-04-01 19:15:29 informacje
img

Koncert Cleo na placu Biegańskiego we wtorek 2 kwietnia będzie kulminacyjnym punktem tegorocznej akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu”. Po raz pierwszy w historii na niebiesko zostanie też podświetlona wieża Jasnej Góry. Ponadto na czas od 2 do 6 kwietnia organizatorzy akcji zaplanowali różnorodne imprezy, spotkania, a także konferencję naukową upowszechniającą wiedzę o autyzmie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Częstochowa już ósmy raz aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Celem jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także  kształtowanie postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.
2 kwietnia na znak solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko podświetlane są  najsłynniejsze budynki na świecie, takie jak opera w Sydney czy Wieża Eiffla w Paryżu. W Polsce to m.in. Pałac Kultury i Nauki, a w Częstochowie dotychczas były to Ratusz, Miejska Galeria Sztuki i Pałac Ślubów.
- W tym roku w naszym mieście, po raz pierwszy w historii obchodów, w niebieskich barwach rozbłyśnie częstochowski budynek znany na całym świecie - wieża Jasnej Góry – mówi Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „DAJ MI CZAS”, głównego organizatora akcji.
Akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” to w Częstochowie zawsze mnóstwo atrakcji. 1 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 odbyły się pokaz filmu, prelekcja i dyskusja na temat autyzmu; od 3 do 5 kwietnia, we współpracy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Fundacją dla Rozwoju oraz Dzielnicowymi Ośrodkami Społeczności Lokalnej mieszkanki i mieszkańcy zostaną zaproszeni do punktów DOSL na spotkania pod hasłem „Autyzm? Wytłumaczymy!”. Odbędzie się także happening na Starym Mieście, a 6 kwietnia organizatorzy zapraszają na Maraton Zumby „Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu”. Z kolei MDK w Blachowni organizuje 3 kwietnia pokaz filmów o tematyce autyzmu.
2 kwietnia, czyli w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu przygotowano kilka ważnych wydarzeń:

SALA SESYJNA URZĘDU MIASTA CZĘSTOCHOWY
9.00 – 14.00 – Konferencja Naukowa „Jestem Osobom z Autyzmem – Dajcie Mi Szansę”

PLAC BIEGAŃSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
10.00 - 12.00 – „Przystanek Autyzm” – happening dla przedszkoli
17.30 – 21.00 – Imprezy finałowe „Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu”
- Koncert – Phantoms, Zespół 69
- bieg dla autyzmu
- symboliczne podświetlenie sceny na niebiesko
- wspólne zaśpiewanie piosenki „Po prostu kochaj” (Maciek Maślikowski)
- koncert Gwiazdy Wieczoru – CLEO
20.00 Uroczyste podświetlenie wieży Jasnej Góry na niebiesko

Jak włączyć się do akcji i okazać gest solidarności z osobami z autyzmem?
Organizatorzy zachęcają do robienia „niebieskiego selfie”, a więc zdjęcia - najlepiej z niebieskim elementem i w charakterystycznej pozie, jak podczas robienia selfie - i udostępniania go na profilach w mediach społecznościowych z hasztagiem #CzestochowaNaNiebiesko. Fotografie można udostępniać na prywatnych profilach oraz na facebooku Stowarzyszenia „Daj Mi Czas”. Stowarzyszenie przygotowało na swoim FB także specjalną nakładkę akcji z niebieskimi dłońmi w geście selfie, którą można nałożyć na zdjęcie profilowe. Niebieskie selfie zrobiło już wiele znanych częstochowianek i częstochowian popierających akcję, a ich portrety będzie można obejrzeć 2 kwietnia w Urzędzie Miasta, podczas konferencji.
Organizatorem akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” jest Stowarzyszenie „Daj Mi Czas”. Współorganizatorzy to: Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, Fundacja dla Rozwoju, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Honorowy patronat nad akcją, tak jak co roku, objęli: prezydent  Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Page generated in 0.0318 seconds.