Z ostatniej chwili

Nagrody i wyróżnienia za szkołę przyszłości w MINECRAFT

2021-02-02 11:33:27 informacje
img

Ich tegoroczne ferie zimowe – w warunkach pandemii – z pewnością nie były tymi wymarzonymi… Dlatego Częstochowa zaprosiła ich właśnie w ferie do konkursu na stworzenie wirtualnej szkoły ich marzeń w grze Minecraft. I poradzili sobie z tym wyzwaniem lepiej niż zakładali sami organizatorzy.  

W konkursie „Szkoła Przyszłości w Minecraft” trzeba było możliwie najdokładniej odwzorować elewację „Centrum Edukacyjnego Przyszłości”, którego „bazowa” wizualizacja dostępna była na stronie http://zawodowaczestochowa.pl  Z kolei co do pomysłu na wnętrze takiej „szkoły przyszłości” można się było wykazać pełnią fantazji, projektując i wyposażając je dowolnie. W tym pobudzającym twórcze moce młodych ludzi, ale i „wirtualnym” – dopasowanym do okresu pandemii, zdalnej nauki i znaczących ograniczeń sanitarnych podczas ferii – konkursie, mogły wziąć udział uczennice i uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych z całego Subregionu Północnego województwa, a także młodzież częstochowskich szkół ponadpodstawowych (bez względu na miejsce zamieszkania).

Przy ocenie dostarczonych prac wzięto pod uwagę m.in. ich zgodność z zadaną tematyką, pomysłowość, wykonanie, poziom artystyczny. Złożone z pracowników Urzędu Miasta jury (w składzie: Sławomir Stolarski – naczelnik Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej, Rafał Piotrowski – naczelnik Wydziału Edukacji oraz Anna Tymoshenko – kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora, a zarazem koordynatorka konkursowych zmagań) było pod takim wrażeniem efektów pracy młodych projektantów, że zdecydowało… przyznać dodatkowe laury.

Żeby jednak dać młodym projektantkom i projektantom dobrą podstawę do ich dalszych działań, trzeba było najpierw ją stworzyć – także w formie rywalizacji. W „Konkursie na projekt bazowy” można było liczyć zwłaszcza na młodzież częstochowskich szkół technicznych.

A werdykt jury wyglądał następująco:

„Szkoła Przyszłości w Minecraft”    

I  miejsce – Mateusz Czopik – II klasa Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego

II miejsce – Krzysztof Kubat – VIII klasa Szkoły Podstawowej nr 33 im. M. Kownackiej

III miejsce – Kinga Woźniakowska – I klasa Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego

 wyróżnienie Centrum Obsługi Inwestora – Kinga Księżnik – VII klasa Szkoły Podstawowej im. M. Kacprzaka w Starym Cykarzewie

nagroda specjalna – Ernest Mróz – VIII klasa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rędzinach (laureat stworzył video, aby – jak napisał – lepiej oprowadzić po swoim projekcie )

wyróżnienie – Kacper Klimas – II klasa Technikum TEB Edukacja w Częstochowie

 

„Konkurs na projekt bazowy” wygrała praca Patrycji Kwaśniewskiej z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta. Za ciekawe, profesjonalne projekty zostali wyróżnieni: Sebastian Byczkowski – Zespół Szkół Technicznych, Nikita Zababurin – ZS im. J. Kochanowskiego, Julita Urbańska – Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta, Weronika Młynarczyk – Zespół Szkół Technicznych oraz Wiktoria Tymoshenko z Liceum Plastycznego.  

 

29 stycznia podczas skromnej – bo z konieczności zorganizowanej w reżimie sanitarnym – uroczystości w Urzędzie Miasta nagrodzonym i wyróżnionym gratulował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, zachęcając także laureatów uczących się jeszcze w „podstawówkach” do wyboru nauki w częstochowskich szkołach średnich.

Z myślą o tych, którzy rozważają dalsze kształcenie w placówkach technicznych i branżowych – przygotowujących pod kątem określonych, przydatnych na lokalnym rynku pracy specjalności – powstała też sama strona http://zawodowaczestochowa.pl W okresie pandemii, gdy regulacje sanitarne utrudniają bądź uniemożliwiają odwiedzanie szkół przez potencjalne kandydatki i kandydatów do nich, można tam znaleźć przydatne informacje na temat oferty edukacyjnej szkół średnich oferujących określone zawodowe „profile”.

Zarówno strona internetowa jak i konkursy wpisują się w miejski program ,,Teraz Lepsza Praca” – którego elementem są też adresowane do starszych dzieci i młodzieży pomysły realizowane pod hasłem „Zawodowa Częstochowa”.

Dzięki podobnym inicjatywom już bardzo młodzi ludzie, i to nie tylko stąd, mogą kojarzyć Częstochowę z nowoczesnymi, internetowymi narzędziami pracy – a przy tym z kreatywnością. Organizatorzy „Minecraftowego” konkursu z Urzędu Miasta już myślą, jak wykorzystać ten pomysł w przyszłości szerzej, z pożytkiem dla kolejnych grup uczennic i uczniów, którzy – co oczywiste – czują się w takich konkurencjach jak ryby w wodzie…

Na zdjęciach: elementy nagrodzonych i wyróżnionych prac   

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0153 seconds.