Z ostatniej chwili

Nawet do pół miliona złotych dla przedsiębiorczych

2024-06-12 13:48:29 informacje
img

Firmy z branży gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej i kulturalnej mogą uzyskać wysokie dotacje bezzwrotne – wystarczy mieć pomysł i złożyć wniosek. Projekt pilotuje Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

– Częstochowa pomaga przedsiębiorcom. Teraz zachęcamy ich do skorzystania z dofinansowania do 540 tys. zł na uruchomienie nowego produktu lub usługi. Na trzy województwa jest do rozdania ponad 223 mln ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. To okazja na poważne wzmocnienie naszych firm – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk na dzisiejszej konferencji prasowej. – Ale to nie wszystko, bo drugi z projektów realizowanych przez częstochowski ARR to z kolei szansa dla tych, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą lub mieli przerwę w prowadzeniu firmy, a chcą zacząć ponownie. W tym przypadku mowa o pożyczce z możliwością jej częściowego umorzenia. Tu maksymalną kwotą będzie ponad 150 tys. zł – dodawał.
Obecny na konferencji Marcin Kozak, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie przybliżył szczegóły i warunki, jakie muszą spełnić zainteresowani.
Decyzją Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ARR został wybrany do realizacji projektu wspierającego branżę hotelową, gastronomiczną, turystyczną i kulturalną, który ma niwelować negatywne skutki pandemii COVID-19 (tzw. HoReCa). Dotacje z KPO obejmują komponent inwestycyjny, szkoleniowy i doradczy.  Warunkiem jest udowodnienie, że w okresie pandemii rok do roku obroty firmy spadły o 30%. Obecny nabór wniosków jest prowadzony do 18 czerwca. Poziom wsparcia to aż 90% kosztów kwalifikowanych.

ARR wkrótce rozpocznie też nabór wniosków o pożyczki na samozatrudnienie w ramach Programu Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. To szansa dla tych, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą lub mieli przerwę w prowadzeniu firmy, a zamierzają wrócić. Pożyczkę można zaciągnąć do sumy ponad 150 tys. zł. Okres spłaty do 7 lat,  w tym karencja w spłacie kapitału do jednego roku. Pożyczka na samozatrudnienie podlega jednorazowo umorzeniu w części równej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, przyjmowanego w wysokości obowiązującej w dniu zawarcia umowy pożyczki, jednak nie wyższej niż 50% wartości pożyczki, po spełnieniu wymagań wynikających z zapisów umowy.

– W ramach tej pożyczki można dokonać zakupu urządzeń, maszyn, materiałów, towarów i usług, infrastruktury, środków transportu. Można też pokryć koszty stałe związane z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej podjęcia (np. czynsz, opłaty za wynajem lokalu). O pożyczkę może starać się także niepracujący opiekun osoby z niepełnosprawnościami – wyliczał prezes ARR Marcin Kozak.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.016 seconds.