Z ostatniej chwili

Nie daj się oszustom – wypłata „czternastki” bez wniosku

2022-08-17 13:38:52 informacje
img

ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za jego pracowników i proponują „załatwienie” 14. emerytury. ZUS przypomina: świadczenie jest wypłacane z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków. 

Gdy tylko pojawiają się informacje o nowych świadczeniach, od razu uaktywniają się oszuści, którzy oferują pomoc przy otrzymaniu pieniędzy, czy też podszywają się pod pracownika ZUS, by wzbudzić zaufanie i tym samym uzyskać dostęp do ważnych informacji, czy nawet do mieszkania, by następnie okraść seniora. Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury co może być pretekstem do nieuczciwych praktyk na rzekome „złożenie wniosku o czternastkę” – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

*Nie trzeba składać żadnych wniosków o „czternastkę”

ZUS podkreśla, że wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków. Dodatkowe roczne świadczenie ZUS będzie wypłacał z urzędu. – Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach i nie proponują płatnych usług. Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych od razu powinny być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, rozsądnie będzie powiadomić policję i najbliższą placówkę ZUS – podkreśla rzeczniczka. 

Zasadniczo przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową, bądź też z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. 

* Kto otrzyma „czternastkę”

Prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego będą mieli emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. 

Na „czternastki” w pełnej wysokości mogą liczyć świadczeniobiorcy, których wysokość emerytury bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

Page generated in 0.0166 seconds.