Z ostatniej chwili

Niezbędne dodatkowe laboratorium

2020-04-06 10:26:19 informacje
img

Prezydent Częstochowy apeluje do Ministra Zdrowia o uruchomienie w północnym subregionie województwa śląskiego laboratorium, w którym wykonywane byłyby testy na obecność koronawirusa. Na razie w całym regionie są tylko dwa takie laboratoria – oba na Górnym Śląsku. Osoby z Częstochowy i okolic na wyniki testu czekają nierzadko kilka dni, co wpływa niekorzystnie na bezpieczeństwo zdrowotne w stanie epidemii i zagrożenia koronawirusem - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.      
W liście wysłanym przez prezydenta  Częstochowy czytamy:
W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną zwracam się do Pana Ministra z prośbą o rozważenie możliwości uruchomienia dodatkowego laboratorium w północnym subregionie województwa śląskiego,, w którym wykonywane byłyby badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.
Pragnę zaznaczyć, że w tak dużym województwie, jakim jest województwo śląskie, do chwili obecnej uruchomiono tylko dwa laboratoria badające próbki pod kątem obecności COVID-19, zlokalizowane w południowej części województwa. Taka sytuacja powoduje, że wydłuża się czas oczekiwania na wyniki badań pacjentów z naszego miasta i powiatów ościennych. Ponadto długie oczekiwanie, niekiedy w warunkach szpitalnych, stwarza duże zagrożenie rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem.
Obecna sytuacja jest niezrozumiała: w województwie śląskim, które jest po mazowieckim drugie pod względem liczby ludności w Polsce, są tylko dwa miejsca badania testów: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach oraz Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu. Natomiast – zgodnie z ministerialnym wykazem z 3 kwietnia br. – w województwie mazowieckim takich laboratoriów jest 11, w wielkopolskim – 8, w małopolskim – 6, a w pomorskim – 5. Tylko instytucje rządowe mogą zdecydować o poszerzeniu listy laboratoriów w województwie śląskim.  
Zdaniem władz Częstochowy uruchomienie kolejnego laboratorium w północnym regionie województwa śląskiego jest absolutnie konieczne. Potwierdzają to przypadki z ostatnich dni, kiedy osoby z podejrzeniem zakażenia oczekiwały w Częstochowie i okolicach na wyniki testów nawet po 4 dni! W sytuacji, w której często odsyłane są po testach do domu – bardzo realnie i przez długi okres oczekiwania na wyniki testu - zagrażają członkom swojej rodziny.

Page generated in 0.0196 seconds.