Z ostatniej chwili

Niezwykła wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego

2018-10-26 10:58:21 informacje
img

Czterdziestolecie pracy twórczej mistrza plakatów, który ma ich na swoim koncie ponad 1400, wydanych drukiem od 1977 r. w Polsce i za granicą, stało się okazją do przygotowania niezwykłej wystawy.
Tworzy ją 40 prac Andrzeja Pągowskiego, wybranych według zasady „po jednej z każdego roku”. Na wystawie znajdą się i plakaty doskonale znane miłośnikom filmu czy teatru, i te rzadko prezentowane. Nie zabraknie plakatów społecznych, z których także artysta jest znany.
Andrzej Pągowski ma w dorobku kilka scenografii, kilkanaście murali, kilkadziesiąt okładek, kilkaset portretów, kilka tysięcy rysunków, ale przede wszystkim plakaty.
Rocznik 1953. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1300 plakatów wydanych drukiem od 1977 r. w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków.
W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej, jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro 
Od kliku lat uprawia malarstwo w technice print druk na płótnie. Równolegle tworzy portrety na zamówienie.
Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. 
Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA. 
Wernisaż wystawy prac Andrzeja Pągowskiego odbędzie się w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64) dziś, w piątek 26 października. Początek o godz. 18.00.

Tekst ilustruje jeden ze znanych plakatów Andrzeja Pgowskiego przygotowany do kampanii społecznej na temat szkodliwości palenia

Page generated in 0.029 seconds.