Z ostatniej chwili

Nowa hala dla firm - ze strefowymi ulgami

2021-06-17 13:15:45 informacje
img

Miejska Agencja Rozwoju Regionalnego oddała 16 czerwca do użytku nową halę przemysłową, umożliwiając kolejnym firmom ulokowanie się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie. Inwestycja kosztowała blisko 6,9 mln zł brutto - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

ARR w Częstochowie S.A. zakończyła budowę nowej hali magazynowo-produkcyjnej na działce przy ul. Ekonomicznej 5, która jest objęta statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To kolejna inwestycja spółki realizowana z myślą o rozwoju miejskiej oferty inwestycyjnej adresowanej głównie do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na tej samej działce oddano w 2017 r. do użytkowania podobny (choć większy, bo czterosegmentowy) obiekt, dziś w pełni wynajęty.

- Kilka lat temu, oprócz zbrojenia terenów objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej, zaczęliśmy myśleć o ofercie dla przedsiębiorców zainteresowanych przyjściem na powierzchnie gotowe do rozpoczęcia działalności – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego powstała najpierw pierwsza hala, a kontynuacją tych starań jest obecna inwestycja ARR. Mam nadzieję, że nowa hala będzie dobrym miejscem do rozwijania biznesu dla kolejnych firm.

Nowa hala o powierzchni ponad 2,2 tys. m kw. składa się z dwóch niezależnych segmentów o powierzchni przemysłowej 980 m kw. i 986 m kw. wraz z zapleczem socjalno–biurowym o powierzchniach odpowiednio 124 m kw. i 127 m kw. Powstała też m.in. specjalna rampa do wyładunku i załadunku towarów o dużych gabarytach. Najemcy nowego obiektu mogą skorzystać z możliwości uzyskania decyzji o wsparciu nowej inwestycji ze strony Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i uzyskać tym samym zwolnienie z podatku dochodowego poprzez odliczenie poniesionych kosztów inwestycyjnych, w tym czynszu najmu.

- Ta działka staraniem władz miasta została włączona do strefy jako jedna z pierwszych w Częstochowie - mówi prezes ARR Marcin Kozak. – Zwolnienia mogą więc obejmować okres nawet do 15 lat, czyli nasi najemcy w tym obiekcie mogą uzyskiwać zwolnienia podatkowe z tytułu kosztów użytkowania nawet za taki okres.

Segment B hali został już wynajęty, a nowy lokator właśnie się wprowadza. Jest to firma FKR Sales sp. z o.o. powiązana z bardziej znaną na lokalnym rynku firmą Zielona Energia (od niej – jako sponsora tytularnego - pochodzi aktualna nazwa miejskiego stadionu żużlowego przy ul Olsztyńskiej). Najemca uzyskał już decyzję o wsparciu inwestycji z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Drugi segment hali wciąż czeka na najemcę. Więcej informacji na temat możliwości wynajmu hali można uzyskać w Administracji Częstochowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego przy ul. Wały Dwernickiego 117/121, tel. 34 373 10 92, kom. 730 813 114.

Łączna wartość inwestycji wyniosła 6,9 mln zł brutto. Głównym wykonawcą robót budowlanych było konsorcjum firm, którego liderem było Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego. Dostawcą hali systemowej jest firma Llentab. Funkcję inspektora nadzoru pełniło Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne Wudimeks sp. z o.o. z Częstochowy. Obiekt zaprojektowała pracownia projektowa Attyka.

Pierwsza hala ARR – oddana pod koniec listopada 2017 r. – ma powierzchnię 3,2 tys., m kw. i Agencja wynajmuje wszystkie 4 znajdujące się w niej segmenty. Kosztowała ok. 9 mln zł brutto.

Przypomnijmy, że dzięki objęciu w 2014 r. nowych terenów w Częstochowie statusem specjalnej strefy ekonomicznej w 2014 r. na strefowych działkach zainwestowało 25 firm, które zadeklarowały nakłady w wysokości 1 mld 355 mln zł, dzięki czemu utrzymanych zostało 5,7 tys. miejsc pracy i powstało ok. 1,1 tys. nowych.  

Zdjęcia z otwarcia nowej hali Agencji Rozwoju Regionalnego. Przecięcia wstęgi dokonali prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Jarosław Marszałek, prezes ARR Marcin Kozak, Michał Klimczyk – Zielona Energia.com / FKR Sales sp. z o.o., - podnajemca segmentu B nowej hali, a także Zbigniew Kamiński – przewodniczący Rady Nadzorczej ARR w Częstochowie.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0162 seconds.