Z ostatniej chwili

Nowe „elektryki” MPK - zero zanieczyszczeń, dużo wygody

2023-10-19 11:35:55 informacje
img

O 4 zeroemisyjne autobusy elektryczne poszerza się flota miejskiego przewoźnika. To kolejna z szeregu inwestycji w programie „Lepsza komunikacja w Częstochowie” - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
– Cztery „elektryki” to w pełni ekologiczne, bezpieczne, ciche i komfortowe autobusy, które wkrótce wyjadą na częstochowskie trasy – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Rozwijając zeroemisyjny transport publiczny w naszym mieście, staramy się przekonywać mieszkańców, że komunikacja publiczna może być dobrą i nieuciążliwą dla środowiska alternatywą do podróżowania po Częstochowie samochodem.  
„Elektryki” zostały dofinansowane ze środków, które Częstochowa zdobyła jeszcze ze „starego” unijnego rozdania – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Przetarg na autobusy wygrał sanocki Autosan. Zamówienie – oprócz autobusów – objęło też dwie stacje ładowania „elektryków”. Wartość całego zakupu to niemal 13 mln zł, a unijne dofinansowanie sięga prawie 9 mln z tej kwoty.
Niskopodłogowe, klimatyzowane pojazdy EV (typu M12LF) o długości 10 m cechują się przestronnym wnętrzem, wyposażonym w porty USB, WiFi oraz monitoring. Są także dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Charakteryzują się dobrymi osiągami – na jednym ładowaniu powinny przejechać ok. 240 km.
Prezentacja autobusów odbyła się 16 października w zajezdni MPK przy al. Niepodległości. Obok prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka ze strony miejskiego przewoźnika wzięli w niej udział także prezes MPK Mariusz Sikora i jego zastępca Robert Madej. Dostawcę – firmę Autosan – reprezentował prezes Maciej Borecki. 
Już od blisko dwóch i pół roku po częstochowskich ulicach kursuje 15 elektrycznych autobusów Sancity 12LFE, długoterminowo wynajętych przez MPK od Autosanu. W skład floty miejskiego przewoźnika – po niezbędnych technologicznych modyfikacjach – wchodzi też kilkanaście gazowo-elektrycznych hybryd zakupionych w całości dzięki środkom z programu zielonych inwestycji „Gazela”.
Obecnie w liczącej 132 pojazdy flocie częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego jest więc już 44 autobusy z napędem innym niż spalinowy – 20 z elektrycznym, 15 z hybrydowym i 9 z napędem CNG (czyli na sprężony gaz ziemny). Szukając kolejnych innowacyjnych rozwiązań w zakresie „czystego” transportu zbiorowego, MPK testowało w tym roku także autobus z innowacyjnym napędem wodorowym, dodatkowo spełniający funkcję oczyszczania powietrza (wychodząca z niego para jest czystsza niż powietrze, które pojazd pobiera, łącząc je z „zatankowanym” wodorem w celu napędzania silnika elektrycznego). Do 2026 r. w Częstochowie ma powstać stacja napełniania pojazdów wodorem, docelowo obsługująca zarówno miejskie autobusy, jak i właścicieli prywatnych aut  o takim napędzie.
Fot. Łukasz Stacherczak (UM)

Page generated in 0.0167 seconds.