Z ostatniej chwili

Nowe oświetlenie jasnogórskiej wieży

2018-11-07 10:27:06 informacje
img

Wieża jasnogórska zyskała całkiem nowe oświetlenie. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości TAURON przygotował nową oprawę świetlną tego miejsca. W niedzielę 4 listopada iluminacja rozbłysła w biało-czerwonych barwach.
Do oświetlenia wieży inżynierowie TAURONA użyli 16 projektorów nowej generacji, które pozwalają na podświetlenie budynku w dowolnej barwie. Dodatkowo można wyświetlać symbolikę lub dowolny kształt zaprojektowany w matrycy GOBO.
Sterowanie całym systemem iluminacji odbywa się automatycznie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, jest także możliwe realizowanie dowolnej sceny iluminacyjnej związanej z funkcjonowaniem obiektu (sceny świąteczne, okazjonalne, na dzień powszedni, każda ze ścian wieży w innym kolorze czy zmiana barw sekwencyjnie). Wybór scen może się odbywać automatycznie zgodnie z listą scenariuszy zaprogramowanych i zapisanych w pamięci serwera, uwzględniając np. kalendarz świąt i wydarzeń, lub zdalnie dzięki dostępowi do interfejsu serwera poprzez użytkowe oprogramowanie zainstalowane np. na smartfonie.
Iluminacja realizowana jest z czterech punktów ulokowanych na dachach różnych budynków obiektu Sanktuarium, z zachowaniem równomierności oświetlenia wszystkich ścian wieży.
4 listopada, w czasie obchodów na Jasnej Górze setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, około godz. 18.00 każda ze ścian wieży zamieniła się w biało-czerwoną flagę Polski.
Dopełnieniem oświetlenia wieży jest okazjonalna iluminacja budynku Pokoi Królewskich.
TAURON od kilku lat efektownie oświetla obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej. W ostatnim czasie rozbłysły ozdobne iluminacje w Zamku w Niemodlinie, na Rynku w Opolu, bazylice w Panewnikach, w kościele w Nakle Śląskim czy Urzędach Miast w Tarnowskich Górach i Tworogu. Od zeszłego roku świetlne realizacje TAURONA dodają także klimatu miastom w okresie świąt. W Krakowie i Katowicach firma sprawiła mieszkańcom świecące w ultrafiolecie choinki utkane z 15 km nici i taśm oraz iluminowała akcentami świątecznymi budynek krakowskiej kurii.
W tym roku firma przygotowała cykl wydarzeń, których celem było pokazanie miejskiej architektury i przestrzeni publicznych w zupełnie nowej odsłonie. Za pomocą nowych technologii świetlnych i multimedialnych TAURON „wydobył” z mroku atrakcyjne budynki i przestrzenie wokół nich. To sposób na pokazanie, jak atrakcyjnie wykorzystać światło w przestrzeniach miejskich, aby stały się bardziej przyjazne i bezpieczne.
[Dostarczył infoWire.pl]

Zdjęcia: Wizualizacje oświetlenia przygotowane przez Tauron

Page generated in 0.0388 seconds.