Z ostatniej chwili

Nowy blok TBS na Wyczerpach

2018-11-25 21:24:39 informacje
img

Przy ulicy Kontkiewicza 4B powstał nowy blok ZGM TBS. Po zakończeniu budowy rozpoczął się nabór chętnych do uzyskania mieszkania na zasadach budownictwa społecznego, a 22 listopada pierwsi lokatorzy odebrali klucze do swoich mieszkań - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Budynek powstał kilka kilometrów od centrum Częstochowy, blisko natury i w zgodzie z najlepszymi trendami w budownictwie. Jest zbudowany na zlecenie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w ramach programu Towarzystwa Budownictwa Społecznego, który daje możliwość najmu komfortowych mieszkań na korzystnych warunkach.
- Gratuluję zarówno nowym lokatorom, którym życzę szczęśliwego użytkowania, jak i spółce ZGM TBS, której w krótkim czasie udało się zrealizować tę inwestycję. Dla miasta to także ważne wydarzenie, bo to pierwszy blok TBS w mieście po dłuższej przerwie, spowodowanej brakiem programu wspierania budownictwa TBS ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który przekazał klucze pierwszym lokatorom bloku.
W nowym, trzyklatkowym, trzykondygnacyjnym i podpiwniczonym budynku przygotowano 24 mieszkania – jedno- i dwupokojowe, urządzone pod klucz. Lokale mają powierzchnię od 36 do 59 m kw. Jedno z nich dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przy budynku znajdują się miejsca parkingowe  wyłącznie dla mieszkańców. Blok jest nowoczesny, ocieplony i wyposażony w przestronne balkony. Koszt budowy wyniósł ok. 3,5 mln zł.
Osoby, które wynajęły mieszkania, były zobowiązane do wpłaty kwoty partycypacji wyliczonej według wymaganego wskaźnika partycypacji - w wysokości 30% wartości odtworzeniowej mieszkania.
- To ważne, bo oprócz bloków oraz mieszkań komunalnych dla osób w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, powinny być tworzone możliwości najmu mieszkań właśnie na zasadach budownictwa społecznego, dla osób, które mogą w program TBS wejść i dla których to na daną chwilę najbardziej optymalne rozwiązanie, by mieć własne M – podkreśla Krzysztof Matyjaszczyk.
Nowy blok czynszowy ZGM – zbudowany na zasadach budownictwa społecznego - to pierwsza tego typu inwestycja po przerwie, spowodowanej zakończeniem programu TBS (co nastąpiło po likwidacji w 2009 r. Krajowego Funduszu Mieszkaniowego). Program społecznego budownictwa czynszowego reaktywowano w nieco zmodyfikowanej postaci jako odpowiedź na duże zapotrzebowanie na mieszkanie czynszowe dla osób mniej zamożnych.  Źródłem wsparcia są środki własne Banku Gospodarstwa Krajowego, który w zamian za udzielanie podmiotom budownictwa społecznego kredytów na preferencyjnych warunkach, otrzymuje z budżetu państwa rekompensatę.
Obecnie w Częstochowie trwa budowa kolejnego bloku, tym razem komunalnego - u zbiegu ulic: Sobieskiego, Pułaskiego i Focha. Prace mają się zakończyć w połowie przyszłego roku. W budynku znajdzie się 65 lokali komunalnych (w tym dwa chronione) – 34 typu M-2 oraz 31 typu M-3. Na inwestycję, której łączna wartość wynosi 8,2 mln zł, miasto zdobyło 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Lokatorami mieszkań w tym budynku zostaną osoby kwalifikujące się do uzyskania lokalu komunalnego, które uzyskały przydział decyzją Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
Fot. Leszek Pilichowski/Materiały Biura Prasowego Urzędu Miasta

Page generated in 0.0532 seconds.