Z ostatniej chwili

O onkologii w międzynarodowym gronie

2019-05-30 00:40:12 informacje
img

„Sztuka wygrywa z rakiem – terapie wspierające leczenie chorób nowotworowych” – to tytuł konferencji, która w piątek 31 maja odbędzie się w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Wezmą w niej udział m.in. goście z miast partnerskich Częstochowy – Lourdes i Pforzheim. Uzupełnieniem obrad będzie polsko-francuski spektakl „Długa podróż” w Miejskim Domu Kultury. Wstęp wolny - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Otwarcie konferencji wyznaczono na godz. 9.00, a wystąpienia prelegentów potrwają do godz. 14.00. Zaprezentowane będą m.in. zagadnienia epidemiologii chorób nowotworowych, specyfiki leczenia uzupełniającego w procesie terapii onkologicznej w ośrodkach europejskich, a także znaczenia terapii komplementarnych – w tym arteterapii – w chorobach nowotworowych. Będzie można także się zapoznać z jogą i technikami relaksacji jako sposobami poprawy jakości życia. Omówiona zostanie również rola organizacji pozarządowych w walce z rakiem. Obrady będą tłumaczone na język polski, niemiecki i francuski.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie spektakl teatralny „Długa podróż – Le voyage au long cours” w wykonaniu pacjentek i pacjentów z grupy Aparté 65 z Francji oraz z częstochowskiego Hospicjum „Dar Serca”. Przedsięwzięcie łączy sztukę z terapią. Spektakl ukazuje zmagania z nowotworem jako długą, samotną podróż w nieznane. Opisuje samotność, rozpacz, ból, strach – emocje doświadczane przez osoby dotknięte chorobą. Z drugiej strony – pozwala pacjentom-aktorom stawić czoła rakowi. Daje nadzieję, że z rakiem można wygrać, a dzięki wsparciu bliskich i lekarzy ta podróż w nieznane może mieć szczęśliwe zakończenie. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury (ul. Łukasińskiego 50/68).
Konferencję organizują: Urząd Miasta Częstochowy, Stowarzyszenie Hospicjum „Dar Serca”, Rotary Club Częstochowa oraz Miejski Dom Kultury. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Konsul Generalny Francji, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec oraz Prezydent Miasta Częstochowy.
Szczegółowy program konferencji – w tym tematy poszczególnych wystąpień oraz nazwiska prelegentów – dostępny jest na stronie: http://www.czestochowa.pl/page/6808,miedzynarodowa-konferencja-onkologiczna-w-czestochowie-31-maja-2019-r.html - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Page generated in 0.4321 seconds.