Z ostatniej chwili

O projekcie Jacentego Dędka „Portret prowincji - portretprowincji.pl” na stronie serwisu Culture.pl

2019-03-10 14:06:17 informacje
img

Informacja o dokumentalnym projekcie częstochowskiego fotoreportera Jacentego Dędka poświęconym Polsce małych miast znalazła się w prestiżowym serwisie Culture.pl, w kategorii Dzieło.
Przypomnijmy: zdjęcia do niego powstawały w miejscowościach liczących mniej niż 30 tysięcy mieszkańców. Podróżując przez Polskę wraz z żoną, autor odwiedził 421 miast, robiąc pojedyncze portrety, ale też zdjęcia zbiorowości, wydarzeń, grup, osób w miejscach i kontekstach dla nich chaakterystycznych. Przez ponad 6,5 roku (w latach 2011-2017), poza materiałem fotograficznym zbierali także wypowiedzi dotyczące widzenia świata przez potretowane osoby – z myślą o przygotowywanej  publikacji. Pytali bohaterów zdjęć o szczęście, miejsce, jakie widzą dla siebie, najważniejsze wartości.  Odpowiedzi zarejestrowały bardzo ciekawy obraz świadomości społecznej indywidualnych rozmówców, ale i zbiorowości.
- Dędek powołuje się na dorobek Zofii Rydet i jej „Zapisu socjologicznego”. Fotografka zaimponowała mu „skalą swojego działania i przekonaniem, że jej rejestracja jest ważna”. W zdjęciach Dędka pobrzmiewa również echo prac Augusta Sandera, czy kolektywu Zorka Project – modele na ogół umieszczeni są w centrum kadru i patrzą prosto w obiektyw. W „Portrecie prowincji” człowiek znajduje się na pierwszym planie, jest mocniej wyeksponowany niż u Rydet – napisał Michał Dąbrowski, autor tekstu na Culture.pl.
My natomiast przypomnijmy, że fragment fotograficznej części „Portretu prowincji” można oglądać na wystawie, która od końca lutego pokazywana jest w Muzeum Częstochowskim. Można ją oglądać w Galerii Dobrej Sztuki (III Aleja 47). 
*
Portal Culture.pl to serwis informujący o najważniejszych zjawiskach i tendencjach w kulturze polskiej oraz o wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Polsce i za granicą. To największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o twórcach i dziełach oraz publikowane na bieżąco recenzje, analizy i omówienia autorstwa profesjonalistów fascynujących się historią i socjologią kultury, estetyką i poszczególnymi dziedzinami twórczości.

Page generated in 0.0309 seconds.