Z ostatniej chwili

Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga

2020-09-16 13:34:22 informacje
img

Wystawę rzeźb urodzonego w Częstochowie Samuela Willenberga (1923-2016), autora pomnika 40 tys. ofiar częstochowskiego getta odsłoniętego w 2009 r. w naszym mieście przy ulicy Strażackiej, można będzie oglądać w Muzeum Częstochowskim.

Artysta był jednym z więźniów, którym 2 sierpnia 1943 r. udało się uciec z obozu koncentracyjnego w Treblince. Dzielił się swymi przeżyciami, tworząc przejmujące prace plastyczne, a także towarzysząc wraz z żoną wycieczkom z Izraela, przyjeżdżającym do Polski, w tym także do Częstochowy. To tutaj, w Muzeum Żydów Częstochowian przy ul. Katedralnej 8, można podziwiać jedną z jego rzeźb, która jest pokazuwana na wystawie stałej.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu 28 stycznia w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia" w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowano ogólnopolską wystawę Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga  przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja składająca się z 15 rzeźb pokazywana była później w siedzibie IPN w Lublinie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w siedzibie IPN w Krakowie. Teraz możemy ją oglądać w rodzinnym mieście artysty, w Częstochowie.

Wystawę można oglądać w Galerii Dobrej  Sztuki przy al. NMP 47 od 18 września do 15 października 2020 r.

Na zdjęciu: Samuel Willenberg opowiadający o swoich rysunkach w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Page generated in 0.0148 seconds.