Z ostatniej chwili

Od soboty XII Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana

2018-09-20 15:18:53 informacje
img

22 września rozpoczyna się XII Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana - okazja, aby posłuchać wiolinistyki na poziomie największych międzynarodowych scen. W Filharmonii Częstochowskiej  zagrają m.in. Shlomo Mintz, Roby Lakatos, Mariusz Patyra, Atom String Quartet i Kapela Maliszów - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Festiwal odbywa się co dwa lata jesienią i jest okazją, by posłuchać  niekwestionowanych mistrzów skrzypiec i innych instrumentów smyczkowych. Dobór wykonawców i programu gwarantuje też ogromną różnorodność, w której nie brak niespodzianek – w tym roku stylistyczna paleta Festiwalu obejmie m.in. zawsze kojarzonych ze skrzypcami Wieniawskiego czy Vivaldiego, ale i muzykę tradycyjną, jazzowe kompozycje Zbigniewa Seiferta czy rzadko wykonywaną „Fantazję góralską op. 17” Zygmunta Noskowskiego.  
19 września w Filharmonii Częstochowskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyrektor Ireneusz Kozera oraz dyrektor artystyczny Adam Klocek przedstawili szczegóły programu. Dyrektor Kozera zwrócił uwagę na wiele akcentów częstochowskich w tegorocznym programie, a także podkreślił, że wszyscy zaproszeni w tym roku instrumentaliści, w tym polscy, reprezentują znakomity, międzynarodowy poziom wykonawczy.
W koncercie inauguracyjnym, w sobotę 22 września o godz. 18.00 wystąpi Shlomo Mintz – chyba najsłynniejszy muzyk, który zagra na festiwalu w tym roku. Pojawi się w podwójnej roli – w pierwszej części jako solista z II koncertem d-moll Wieniawskiego, a w drugiej jako solista i dyrygent z „Czterema porami roku” Vivaldiego. Usłyszymy też absolutnie pierwsze częstochowskie wykonanie liczącej sobie już 130 lat „Fantazji góralskiej op. 17” Zygmunta Noskowskiego – rzadko granego utworu, który dotychczas zabrzmiał w Polsce na żywo może trzy albo cztery razy.  
W niedzielę 23 września „Folk nie z tej ziemi” przywiezie do Filharmonii Częstochowskiej zespół Lautari (z Marcinem Pospieszalskim w roli gościa) oraz Kapela Maliszów z rewelacyjnym Kacprem Maliszem na skrzypcach. Lautari wykona m.in. utwory z tomu 67. Oskara Kolberga, zebrane podczas badań terenowych w latach 60. i 70. XIX wieku, będziemy więc mieli rzadką okazję obcować z muzyką, która zanika w swojej oryginalnej formie. Z kolei Kapela Maliszów zagra muzykę inspirowaną brzmieniami Beskidu Niskiego, ale i mazurki z okolic Gorlic – zadając kłam dość powszechnemu przekonaniu, że mazurki w tamtych okolicach nie powstawały.
24 września swoją płytę „Pieśń o ziemi” będzie promować znakomita Aleksandra Szwejkowska-Belica, a dzień później Atom String Quartet – jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych grających jazz – odczyta po swojemu dorobek jazzmana Zbigniewa Seiferta. 26 września mistrzowski recital w sali kameralnej zaprezentuje Mariusz Patyra, jedyny polski zwycięzca konkursu im. N. Paganiniego w Genui. W czwartek 27 września wystąpią zespoły mocno związane z Filharmonią Częstochowską, a więc Diverso String Quartet oraz Huberman Piano Trio. Ten ostatni wykona m.in. Walc op. 64 nr 2 Chopina w transkrypcji Bronisława Hubermana.
Podczas koncertu finałowego w sobotę 28 września o godz. 19.00 na scenę sali koncertowej wyjdzie chyba najsłynniejszy muzyk pozwalający nazywać się „cygańskim skrzypkiem”, czyli Roby Lakatos z Węgier. Wystąpi z programem „Szalone skrzypce i muzyka świata”, w którym nie stroni i od pieśni ludowych, węgierskich i cygańskich, i od muzyki filmowej czy utworów argentyńskiego mistrza tanga Astora Piazzolli.
Filharmonia Częstochowska kontynuuje starania, aby pozyskać kolejne pamiątki po Bronisławie Hubermanie. W tym roku na towarzyszącej festiwalowi wystawie pojawią się nowe pocztówki, zdjęcia i artykuły z dawnej prasy związane z częstochowskim geniuszem skrzypiec. Program Festiwalu dopełni fotograficzny dodatek w postaci retrospektywnej wystawy zdjęć Zbigniewa Burdy, dokumentującej dotychczasowe edycje. 
Fot. Wikipedia  

Page generated in 0.0546 seconds.