Z ostatniej chwili

Okładki projektu Łukasza Piskorka - na I miejscu

2019-02-07 17:50:37 informacje
img

Okładki do wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy powieści „Moby Dick” znalazły się na I miejscu w zestawieniu najlepiej zaprojektowanych polskich okładek w minionym roku. 
Autorem okładek jest częstochowianin Łukasz Piskorek pracujący obecnie w łódzkiej firmie „Fajne chłopaki”. 
Zestawienie przygotował portal Mały Format http://malyformat.com.
O okładce napisano: 
1. Łukasz Piskorek, „Moby Dick”, Państwowy Instytut Wydawniczy
Ziarno minimalizmu zakiełkowało na głębinie! Absolutnym faworytem tegorocznego wyścigu okazała się dwutomowa reedycja klasycznej powieści Hermana Melville’a, zaprojektowana przez Łukasza Piskorka. Różnica pomiędzy dwiema wersjami kolorystycznymi okładki jest tyle dyskretna, co istotna – jedna z nich kojarzy się z człowiekiem i lądem, druga z tytułowym wielorybem i wodą. Podobnych subtelności jest tutaj więcej. Linie, stanowiące główny element grafiki, to zarazem fale i fragment mapy batymetrycznej znanej każdemu morskiemu podróżnikowi. Z kolei podkreślenie nazwiska autora i numeru tomu układa się w kształt harpuna. Na koniec nie możemy nie spytać: czy tylko my – oprócz wieloryba wpisanego w górną część okładki – widzimy w niej inspirację słynną płytą Joy Division?
*
Wspomnijmy przy okazji, że aż 3 okładki autorstwa Łukasza Piskorka w podobnym podsumowaniu roku 2018 wyróżniły Justyna Sobolewska i Aleksandra Żelazińska z „Polityki”. Poza wspomnianym „Moby Dickiem” uznanie w ich oczach  znalazły jeszcze projekty okładek książek „Karma dla psów” i „Mowa Słowa”.

Page generated in 0.0396 seconds.