Z ostatniej chwili

Olaf Lubaszenko dyrektorem naszego teatru

2022-08-17 19:21:06 informacje
img

Znany aktor, reżyser i producent Olaf Lubaszenko od 1 września będzie pełnił funkcję dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza. Na spotkaniu zorganizowanym w foyer teatru odpowiadał na pytania dziennikarzy. Oficjalnej prezentacji nowego dyrektora dokonał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz ze swoim zastępcą Jarosławem Marszałkiem - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
- Pojawienie się Olafa Lubaszenki na dyrektorskim fotelu nawiązuje do zwyczaju zatrudniania w Częstochowie na tym stanowisku znanych aktorów – mówił prezydent podczas spotkania z mediami. - To kontynuacja linii, która u nas wspaniale się sprawdza. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Henryk Talar, Marek Perepeczko czy Piotr Machalica. Uwielbiani przez częstochowską publiczność gwarantowali zadowolenie widowni i sukcesy samej instytucji kultury. Nowy dyrektor to nowa energia.
Olaf Lubaszenko opowiadał o swoim pomyśle na miejski teatr oraz o wcześniej przedstawionej koncepcji programowej: - Funkcjonowanie częstochowskiego Teatru jest możliwe przede wszystkim dzięki finansowaniu ze środków miejskich. Dotacja samorządowa stanowi lwią część budżetu tej instytucji. Oczywiste jest więc dla mnie, że Teatr im. Adama Mickiewicza powinien być jak najbliżej związany z miastem i jego mieszkańcami. Oferta programowa takiego teatru również powinna być zróżnicowana. Naturalnie wiele scen działa właśnie w ten sposób. Kluczowe są proporcje co do konkretnych tytułów, nazwisk i projektów; wszystko w przemyślanym porządku osadzone na osi czasu.
Urozmaicony i zrównoważony repertuar powinien być oczywiście mieszanką tekstów klasycznych i współczesnych, tych lekkich o charakterze zdecydowanie rozrywkowym z pozycjami dramatycznymi. Kluczowa dla mnie będzie tu dbałość o zachowanie właściwych proporcji, zarówno pod kątem artystycznym, jak i ekonomicznym.
Procedurę powołania nowego dyrektora przedstawił zastępca prezydenta Jarosław Marszałek. Miasto jako organizator, po dwóch nierozstrzygniętych konkursach na stanowisko dyrektora teatru i zainteresowaniu wyrażonym przez Olafa Lubaszenkę wystąpiło do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o wyrażenie zgody na powołanie na okres trzech sezonów artystycznych (tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2025 r.) - bez przeprowadzana konkursu. Minister wyraził zgodę. Wystąpienie z wnioskiem poprzedziło uzyskanie przez organizatora opinii właściwych związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych.
*
Olaf Lubaszenko (Olaf Linde) - aktor, reżyser, scenarzysta i producent. Urodzony we Wrocławiu w 1968 r. Debiutował w 1981 r. rolą Kamila w serialu TVP „Życie Kamila Kuranta”. Wystąpił w ok. 80 filmach fabularnych, zagrał też w wielu serialach i przedstawieniach Teatru Telewizji. Pracował jako asystent reżysera z Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Wyreżyserował 6 filmów fabularnych i kilka seriali oraz przedstawień telewizyjnych.
Na scenie debiutował w 1988 r., zagrał ponad 20 ról teatralnych. Związany jest z warszawskimi teatrami Capitol i Kamienica, a także z krakowskim Teatrem Stu.
Wyreżyserował kilkanaście spektakli teatralnych. Laureat nagród polskich i zagranicznych, m.in. Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”, „Czeskiego Lwa” i „Złotej Kaczki” - nagrody czytelników czasopisma „Film”.
Od 2011 r. do dziś pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
Najważniejsze role filmowe: „Krótki film o miłości”, „Kroll”, „Demony wojny według Goi”, „Operacja Samum”, „Piłkarski poker”, „Zabić Sekala”, „Pogranicze w ogniu”, „Ekstradycja”, „Sfora”, „Odwróceni”, ‚Blondynka”, „Stulecie Winnych”.

Fot. Łukasz Stacherczak / UM

Page generated in 0.0171 seconds.