Z ostatniej chwili

Olsztyńska wystawa Michała Batkiewicza

2018-04-09 15:30:12 informacje
img

Wystawę autorstwa światowej sławy artysty Michała Batkiewicza od piątkowego popołudnia można oglądać na olsztyńskim rynku.
Kompozycja "Ironia 7 dni"  wykonana jest z aluminium i składa się z 14 rzeźb o wysokości 2,5 m każda. Ironia jest trzecią z kolei prezentacją artysty zainstalowaną w Olsztynie. Wcześniej goszczono tu "Chichot życia" i "Cywilizację".
- Prezentowane rzeźby, to ludzie manekiny - z zewnątrz piękni, prawie identyczni, jakby sklonowani, a w środku - pustka duchowa. Współczesny świat ucieka od głębi przeżyć i wzruszeń - propagując coraz większą płyciznę uczuć. Ludźmi manekinami można łatwo manipulować - wystarczy ich modnie ubrać i to im wystarcza. Nie zadają skomplikowanych pytań, wystarczy, że dobrze wyglądają, naładowani botoksem, namaszczeni drogimi kremami - krótko mówiąc śliczni i nieśmiertelni – napisał w recenzji wystawy Antoni Dobrowolski.
Instalację będzie można oglądać przez kilka najbliższych miesięcy - informuje Mariusz Bugara z Referatu Promocji i Turystyki Urzędu Gminy Olsztyn.
*
Michał Batkiewicz (ur. w 1957 r. w Nowym Targu) - krakowski artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, a następnie wydział rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wykonał wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu, wykonując zarówno projekty, jak i realizacje we własnej pracowni Art.-Studio Rzeźba Odlewnictwo w podkrakowskich Szczyglicach. Rzeźby i pomniki Michała Batkiewicza stoją m.in. w Hamburgu (Niemcy), Buenos Aires (Argentyna), Toledo (USA), Turynie (Włochy) i w wielu miastach w Polsce. Wykonał też w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago (USA). Prywatnie jest hobbystą old timerów i motocykli Harley Davidson. Pasjonują go także podróże, z których czerpie świeże inspiracje do projektów. Jest właścicielem pięciu psów. W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.

Page generated in 0.0917 seconds.