Z ostatniej chwili

Osocze można już oddać w Częstochowie

2020-11-26 13:29:15 informacje
img

Częstochowianki i częstochowianie, którzy są ozdrowieńcami i przechorowali  Covid-19, mogą oddawać osocze w Częstochowskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika 38 (budynek MSWiA, I piętro) - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Rejestrację dla Oddziału w Częstochowie prowadzi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Każdy zainteresowany oddaniem osocza musi przejść wstępną kwalifikację i zadzwonić pod jeden z numerów telefonu: 726 227 229, 607 619 718, 607 678 519 lub 32 208 74 19. Numery telefonów dla ozdrowieńców dostępne są od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 14.30. Potencjalny dawca wstępnie zakwalifikowany wpisany zostanie na internetową listę, na której pojawi się informacja o dacie i godzinie zgłoszenia do Terenowego Oddziału w Częstochowie.

Osocze mogą oddać osoby, które m.in:

  •     -są w wieku od 18. do 65. roku życia,
  • -    dysponują pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą genetyczną PCR,
  •     -spełniają kryteria zdrowotne takie jak dla honorowych dawców krwi (wykaz dyskwalifikacji stałych i tymczasowych jest dostępny na stronie internetowej www.rckik-katowice.pl w zakładce krwiodawca)
  •     -są po przechorowaniu COVID-19 – po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,

Każdy zainteresowany oddaniem osocza powinien przed kontaktem telefonicznym  zapoznać się ze szczegółową informacją dostępną na stronie www.rckik-katowice.pl

W sprawie działań umożliwiających uruchomienie w Częstochowie punktu pobierania osocza od osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem SARS – CoV-2 i zakup separatora osoczowego na potrzeby Oddziału Terenowego w Częstochowie interweniował w Narodowym Centrum Krwi m.in. prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

W odpowiedzi dyrektor NCK Małgorzata Lorek poinformowała na początku tygodnia, że separator został już wstawiony do Oddziału Terenowego i rozpoczęły się szkolenia pracowników, co umożliwi pobór osocza metodą plazmaferezy w Częstochowie.

Obecnie oddanie osocza jest już możliwe, jednak niezbędna jest wspomniana rejestracja przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.   

Page generated in 0.0162 seconds.