Z ostatniej chwili

Pamięć o bohaterstwie obrońców Lwowa

2023-11-23 11:57:56 informacje
img

Dla upamiętnienia 105. rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem na placu Orląt Lwowskich na Rakowie – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wczoraj, 22 listopada wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele samorządu – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz szef częstochowskiego Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Lucjan Paździora, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, środowiska oświatowego i służb miejskich, a także prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Adam Kiwacki wraz z członkami Towarzystwa. Nie zabrakło młodzieży szkolnej m.in. z klas mundurowych, która tradycyjnie była obecna podczas miejskiej uroczystości patriotycznej.

105 lat temu zakończyła się bohaterska obrona Lwowa. W wyniku ofensywy wojsk polskich oddziały ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się.
W walkach o Lwów życie oddawali także częstochowianie. Wśród nich byli: 19-letni Stefan Stetkiewicz, który zginął 5 listopada 1918 r., broniąc reduty w lwowskim Domu Techników; 20-letni harcerz Remigiusz Niekrasz – żołnierz Legionów, który walczył o polski Lwów, a kilka miesięcy później poległ w walkach z bolszewikami na Polesiu i Kazimierz Masztalerz – harcerz z Rakowa, ochotnik w pułku ułanów w I Brygadzie Piłsudskiego, który bronił Lwowa w listopadzie 1918 r. już w stopniu oficera.

Fot. Biuro Prasowe Uzrędu Miasta

Page generated in 0.0163 seconds.