Z ostatniej chwili

Pamiętajmy o światłach w czasie złej pogody

2022-12-01 16:16:32 informacje
img

O tej porze roku pogoda często się zmienia, często też pada deszcz. Wielu kierowców zapomina, jak należy się zachować w takiej sytuacji. Na drogach pojawiają się „niewidoczne” samochody. Właściciele aut wyposażonych w światła dzienne LED często zapominają bowiem o włączeniu świateł mijania w trudnych warunkach atmosferycznych – informuje Policja.
Pamiętajmy, że w deszczu i mgle LED-y wykorzystywane jako światła dzienne są dużym zagrożeniem dla innych kierowców – gdy są włączone, nie świecą lampy tylne. Jak się okazuje, coraz częściej można spotkać taką sytuację w gęstej mgle czy w trakcie opadów deszczu,.
Okazuje się, że wraz ze zwiększeniem ilości samochodów wyposażonych w światła do jazdy dziennej, spada świadomość kierowców, jak powinno się z nich korzystać. W mijającej epoce, w których pojazdy nie były wyposażone w LED-y, pamiętano o włączaniu świateł mijania w trudnych warunkach. Obecnie sytuacja jest diametralnie inna. Nawet doświadczeni kierowcy wsiadają do swoich samochodów, nie myśląc o światłach mijania. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy auto z włączonymi lampami do jazdy dziennej jedzie we mgle, podczas opadów deszczu lub w innych przypadkach, w których przejrzystość powietrza jest pogorszona. Pojazd jest wówczas bardzo słabo widoczny, co może doprowadzić do uderzenia w tył nieoświetlonego auta.
Policja przypomina, że światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności bez opadów atmosferycznych. Za jazdę bez wymaganych świateł mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grożą mandat w wysokości 100 zł i dwa punkty karne.
Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0163 seconds.