Z ostatniej chwili

Papieski znaczek pocztowy

2020-10-16 13:36:45 informacje
img

Poczta Polska wprowadza do obiegu dziś, w piątek 16 października, w Dzień Papieski, znaczek pocztowy z przywieszką emisji „100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II”. To kolejna wspólna inicjatywa Polski i Watykanu w ramach wydawnictw filatelistycznych.

Autorka projektu, Agnieszka Sobczyńska, przedstawiła na znaczku wizerunek Świętego Jana Pawła II w aureoli, na tle elementu zdobniczego - fragmentu haftu siostry Łucji dos Santos (portugalskiej zakonnicy, świadka objawień maryjnych w Fátimie w 1917). W lewym dolnym rogu przywieszki do znaczka widnieje napis 100, wpisany w herb papieski - dwa klucze. Przywieszka występuje w trzech wersjach graficznych i przedstawia kolejno: Karola Wojtyłę z Mamą; Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i Kardynała Karola Wojtyłę i ostatnia – papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej zdjęcie młodego Karola Wojtyły ze zbiorów Muzeum Dom Rodziny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz jeden z cytatów papieża Polaka.

To już drugi w tym roku znaczek upamiętniający 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. W maju do obiegu trafił walor wydany wspólnie z Pocztą Słowacką. Przedstawiono na nim papieża Jana Pawła II na tle jego domu rodzinnego w Wadowicach. Na przywieszce natomiast znalazły się sylwetki polskiego papieża oraz słowackiego kardynała Jana Chryzostoma Koreca, podczas pielgrzymki Jana Pawła II na Słowację, która miała miejsce w 1995 r.

O znaczku:

autorka projektu: Agnieszka Sobczyńska 

liczba znaczków: 1 znaczek z przywieszką 

wartość: 5 zł 

nakład: 210 000 szt.

technika druku: offset 

format znaczka: 43 x 31,25 mm 

papier: fluorescencyjny 

arkusz sprzedażny: 6 znaczków i 6 przywieszek  

data wprowadzenia do obiegu: 16 października 2020 r. 

[dostarczył infoWire.pl]

Page generated in 0.0153 seconds.