Z ostatniej chwili

Piątek miłośników fantastyki

2019-04-12 15:10:05 informacje
img

Rusza Czekon, konwent miłośników fantastyki. Miejscem wydarzenia będzie budynek Uniwersytetu im. Jana Długosza przy ul. Zbierskiego 2/4.

Atrakcje dziś, w piątek12 kwietnia  rozpoczną się o godz. 17.00. Oto jak przedstawiają je organizatorzy.

 

17:00

 • Ewa „Kapadocja” Lasota – „O końcu świata”. Zapraszam na krótką opowieść o końcu świata. Ale co kultura, to inny początek i inny koniec. Problem polega na tym, że jak powiedziano w Mumii (taaaaki stary film;) koniec to dopiero początek…
 • Łukasz „Sas” Sasuła – Growe opowieści o wojnach i wojskowości – Każdy z nas chciałby się czasem poczuć jak generał, czyż nie? Przecież wiadomo, że ten Napoleon i reszta, to była banda partaczy w porównaniu ze mną! A oto dowód – rozpykuję 4 komputery na hardzie w Red Alerta! No tak… tyle, że nawet te „realistyczne” gry wojenne, mają pewne rozbieżności z rzeczywistością. Oto jakie…

18:00

 • Maciej Parowski – Prelekcja o nadchodzących książkach autora. Maciej Parowski opowie o kłopotach związanych z realizacją takiego przedsięwzięcia;  pokaże kilkaset zdjęć i przeczyta parę haseł.
 • „Chronologiczny Alfabet Moich Autorów” – Biogramy ok. 170 autorów, scenarzystów, komiksiarzy i rysowników, z którymi współpracował przez ponad trzy dekady kierowania działem polskim „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”. Przemiany gatunku w tych latach; anegdoty, liczne zdjęcia z różnych miejsc i czasów. Dziesięć esejów o przemianach ideologicznych fantastyki, o alchemii twórczej i różnych formach życia redakcyjnego, szkice o mistrzach (Zajdel, Beksiński, Snerg, Szulkin…. ), o perspektywach na polskiego superbohatera, o grafomanii. Książka zaplanowana jako obszerna będzie dwutomową cegłą, ale atrakcyjną.
 • „Każdy komiks jest fantastyczny” – zbiór komiksowej publicystyki autora, poczynając od trzyczęściowego eseju KOMIKS CHŁOPIEC DO BICIA drukowanego w „Ekranie” w 1977 roku. Zebrało się tego ponad trzysta stron maszynopisu. Eseje teoretyczne, felietony, wywiady. Liczne zdjęcia, komiksowe plansze, m.in z Planety Robotów, Narodu Wybranego, Wiedźmina, F. Kovala.
 • Krzysztof „ŻuŻu” Majtyka – Konkurs wiedzowy z Pieśni Lodu i Ognia. Jeśli czytałeś książki Martina albo chociaż oglądałeś serial Gra o Tron prawdopodobnie coś wiesz. A może będziesz wiedział więcej od innych? Przyjdź i spróbuj!
 • Legio XXI Rapax – Dzień z życia rzymskiego legionisty.

19:00

 • Maja Lidia Kossakowska – Spotkanie autorskie, prowadzi Łukasz „Sas” Sasuła
 • Norbert Bociański– Postapokalipsa w popkulturze – Celem wystąpienia jest ukazanie jak konwencja postapokaliptyczna wpływa na nasz świat, a zwłaszcza popkulture. Ponadto przedstawiona zostanie wizja świata i ludzkości, jaką autorzy książek, filmów, seriali i gier chcą przekazać odbiorcom. Zostanie też podjęta próba pokazania, że postapokaliptyczna narracja nie jest wymysłem współczesności, ale swoją genezą sięga starożytności.

20:00

 • Jarosław Grzędowicz – Spotkanie autorskie, prowadzi Ewa „Kapadocja” Lasota.
 • Zbigniew Sperka – Analiza porównawcza motywów fantastyki japońskiej w stosunku do europejskiej, na podstawie wybranych tytułów Celem referatu jest przedstawienie sposobu prezentowania wybranych treści fantasy w wytworach kultury popularnej – japońskiej i „zachodniej”. Autor przybliży różnice między omawianymi działami i wskaże przyczyny takiej rozbieżności w sposobie postrzegania treści. W referacie głównym elementem zainteresowania będzie szeroko rozumiana literatura fantasy, jednak autor odniesie się także do innych nośników kultury popularnej, takich jak filmy, seriale czy gry wideo.

21:00

 • Barbara Świerczyńska – „Smoki Fandomu” No cóż… Najpierw było jajo. Potem dłuuugo, długo nic, aż się coś wykluło. Po ośmiu latach działalności w Fandomie i po wypiciu jakiejś mocno podejrzanej czerwonej mikstury zostajemy SMOCZKiem! A potem to już z górki. Kolejne lata mijają, rośniemy w siłę, doświadczenie i działamy dalej oraz… no tak, ZASŁUGI. Po dziesięciu latach pasowani jesteśmy mieczem i honorowym tytułem SMOKA FADNOMU. Z roku na rok Smocze stadko nam rośnie, upamiętniając Tych, co odeszli i już śpią sobie na złocie.
 • Krzysztof „ŻuŻu” Majtyka – Lucyfer i spółka – prelekcja o diabłach i demonach. Lucyfer, Asmoduesz Lilith i reszta piekielnego tałatajstwa. Krótkie, ogólne i wybiórcze przedstawienie w mitologiach i kulturze.

22:00

 • Zamknięcie Uniwersytetu
 • AfterParty w lokalu Szuflada (aleja Tadeusza Kościuszki 18)

Page generated in 0.0333 seconds.