Z ostatniej chwili

Pijana pijawka

2023-10-25 20:53:56 informacje
img

Na drodze był korek. Winda zatrzymała się między piętrami. Musiałem wrócić do domu, bo nie wyłączyłem żelazka. To jedne z wielu wymówek, usprawiedliwień spóźnienia się do pracy lub na towarzyskie spotkanie.
To udawanie przed pracodawcą, dziewczyną czy chłopakiem mające wytłumaczyć nasze późne przyjście na spotkanie można nazwać improwizowaniem usprawiedliwienia. Tyle tylko, że ta improwizacja musi mieć bardzo realne podstawy, aby dać mocne wytłumaczenie. Bo żaden przełożony czy znajoma, znajomy nie uwierzy, że w punktualnym dotarciu na miejsce przeszkodziła nam żółta łódź podwodna. Inaczej rzecz się ma podczas występów kabaretów, scenicznych improwizacji. Bo tu na scenę może nagle wpłynąć ta podwodna łódź o żółtej barwie. I nie w postaci teatralnego rekwizytu, lecz siłą twórczej, błyskawicznej wyobraźni aktora. I musi to być prawdziwa siła, by przedstawić obraz żółtej łodzi, mając na sobie czerwoną sukienkę. Albo pokazać pijaną pijawkę.
„The Konrads” to grupa improwizacji aktorskiej Teatru Nowego w Częstochowie. Jej pierwsza prezentacja była w lutym 2022 r., niemal tuż po zakończeniu warsztatów prowadzonych przez Wojciecha Tremiszewskiego. Znanego choćby z kabaretu „Limo” czy roli Warrena, ze spektaklu „Spadkobiercy”, przedstawienia improwizowanego na oczach widzów od scen do dialogów. Podobnie tworzy się akcja pokazów częstochowskiej grupy „The Konrads”. Podobnie, ponieważ zespół nie improwizuje jednej zwartej opowieści, lecz kilka opowiastek. Opowiastki mają tylko główny tytuł. Na przykład: dwugłowy profesor. Dwugłowy, gdyż przed publicznością występuje dwoje aktorów, każdy z nich może powiedzieć tylko jedno słowo i tak na zmianę. W ten sposób ten specjalista musi odpowiedzieć na pytanie z sali, pytanie zadane przez jednego z widzów. A pytania publiczności z pokazu na pokaz są bardziej odlotowe. Dzięki czemu pan profesor dostaje nie lada wyzwanie, a widownia zrywa boki ze śmiechu. Bo jak nie pękać ze śmiechu kiedy Adam Hutyra, aktor częstochowskiego Teatru im. A. Mickiewicza, postawny mężczyzna pełznie po scenie w innej improwizacji.
– Byłem bardzo zaskoczony otwartością zawodowych aktorów, tej ich chęci poznania czegoś nowego – powiedział mi Wojciech Tremiszewski po występie razem z „The Konrads” w ramach tegorocznego Festiwalu Kultury Alternatywnej „e/FKA
Zawodowy aktor pracuje na napisanym wcześniej tekście. A tego w improwizacji nie ma. Tu aktor musi ułożyć w mgnieniu oka swój tekst i obudować go scenicznym ruchem. Pan Wojciech wspomniał też, że aktorzy z częstochowskiego Mickiewicza od samego początku byli otwarci na nowe wyzwania i przy każdym warsztatowym spotkaniu prosili, aby podnieść im poprzeczkę.
O ile wcześniej tę poprzeczkę aktorskiej grupie improwizacji Teatru Nowego podnosił pan Wojciech, to teraz stawia ją publiczność. A z postawionymi przez widownię zadaniami mierzą się w mgnieniu oka: Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Agnieszka Łopacka i Adam Hutyra (aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie), Ola Tokarczyk (aktorka Teatru Nowy w Częstochowie, współpracująca z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie) oraz z gościnnym udziałem muzyka Michała Rorata.
Najbliższy pokaz improwizacji „The Konrads” już 28 października 2023 r. w Klubokawiarni „Alternatywa 21” (ul. Mielczarskiego 21 w Częstochowie). Start godz. 19.00. Ilość miejsc ograniczona. Informacje o biletach, rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 533 947 664.


Tekst: Waldemar Jabłczyński
Zdjęcie: archiwum „The Konrads”
 

Page generated in 0.016 seconds.