Z ostatniej chwili

Pijany wiózł 4-letnie dziecko na skuterze

2022-08-22 10:42:32 informacje
img

Dzięki czujności świadka policjanci z drogówki zatrzymali 18 sierpnia pijanego 37-letniego mieszkańca powiatu częstochowskiego, który przewoził dziecko na motorowerze. Badanie wykazało, że miał prawie 4,5 promila alkoholu w organizmie. Odpowie nie tylko za kierowanie w stanie nietrzeźwości, ale również za narażenie małoletniego na niebezpieczeństwo – informuje częstochowska Policja.

Policjanci otrzymali zgłoszenie około godz. 19.00. O tym, że kierujący motorowerem jedzie całą szerokością drogi po terenie gminy Kłomnice i nie potrafi utrzymać prawidłowego toru jazdy, zawiadomił jadący za nim świadek.

Ze wstępnych ustaleń wynikało, że kierujący skuterem przewozi również kilkuletnie dziecko. W dodatku, wjeżdżając na teren jednej z posesji, miał stracić panowanie nad jednośladem i razem z małoletnim pasażerem przewrócić się. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie odniósł obrażeń.

Mundurowi z częstochowskiej drogówki zatrzymali nieodpowiedzialnego 37-latka. Badanie wykazało, że miał prawie 4,5 promila alkoholu w organizmie. Odpowie przed sądem nie tylko za kierowanie w stanie nietrzeźwości, ale również za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, kierowca może wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:

  • -zmniejszenia szybkości reakcji;
  • -ograniczenia pola widzenia;
  • -błędnej oceny odległości i szybkości;
  • -błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
  • -rozproszenia uwagi oraz senności.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Jeśli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia. Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 tys. do 60 tys. zł. Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Page generated in 0.0175 seconds.