Z ostatniej chwili

Plan adaptacji do zmian klimatu

2019-02-18 20:26:58 informacje
img

Powstał „Plan adaptacji do zmian klimatu miasta Częstochowy do roku 2030” - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 
7 sierpnia 2015 r. Częstochowa jako jedno z 44 miast przystąpiła do projektu realizowanego przez Ministra Środowiska w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pt. „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców”. Powołano Zespół Miejski ds. opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu, który współpracował z bezpośrednim wykonawcą dokumentu dla Częstochowy tj. ARCADIS Sp. z o.o. Kraków. W wyniku prac powstał „Plan adaptacji do zmian klimatu miasta Częstochowy do roku 2030”
Plan wskazuje wizję, cel nadrzędny oraz cele szczegółowe, jakie powinny zostać osiągnięte poprzez realizację działań adaptacyjnych w czterech najbardziej wrażliwych sektorach/ obszarach miasta - są nimi: zdrowie publiczne/ grupy wrażliwe, transport, gospodarka wodna oraz energetyka.
- Dokument ma przystosować Częstochowę do zmian klimatu, zmniejszyć jej podatność na zjawiska ekstremalne oraz zwiększyć potencjał radzenia sobie ze skutkami tych zjawisk i ich pochodnych – mówi Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy. - Posiadanie go może ułatwić miastu pozyskanie środków zewnętrznych na realizacje inwestycji związanych z adaptacją do zmian klimatu.
9 stycznia odbyła się w Warszawie konferencja podsumowująca realizację projektu Ministerstwa Środowiska. Dyskusja koncentrowała się na roli samorządów, przedsiębiorców i społeczeństwa w kreowaniu miasta przygotowanego na konsekwencje zmian klimatu, a także na rozwiązaniach, dzięki którym miasta mogą lepiej przystosować się do zagrożeń klimatycznych występujących obecnie i spodziewanych w przyszłości.
Przygotowanie miejskich planów adaptacji oparto na innowacyjnym podejściu, przy  którym starano się określić najbardziej efektywne działania przystosowawcze i ochronne przed skutkami występujących już i prognozowanych zmian klimatu (temperatury ekstremalne, fale upałów, intensywne opady deszczu, burze i wichury, powodzie miejskie i od strony rzek). 
Prace nad opracowaniem planów adaptacji do zmian klimatu trwały dwa lata. Prowadziły je wiodące podmioty działające w sektorze ochrony środowiska. W skład konsorcjum weszły: Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (lider), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firma konsultingowo-inżynierska Arcadis. Inicjatywę współfinansuje Unia Europejska ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jest też finansowana ze środków budżetu państwa.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0159 seconds.