Z ostatniej chwili

Po oddaniu A1 ruch w mieście zmalał

2020-01-23 13:04:44 informacje
img

Po oddaniu A1 ruch w mieście zmalał, ale do optimum wciąż brakuje - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK.

Pomiary na ul. Gościnnej po udrożnieniu autostradowej obwodnicy miasta (otwarte 2 z 4 docelowych węzłów), które przeprowadził częstochowski MZDiT, wykazały, że  natężenie ruchu w ciągu DW 908 spadło z ok. 17 tys. pojazdów na dobę na początku września do ok. 12 tys. pojazdów na początku stycznia (oba porównywane pomiary dobowe robione z początkami tygodnia). Jest to spadek natężenia o kilka tysięcy pojazdów dziennie, czyli  o ok. 20 – 25 %, w tym - znaczny spadek natężenia samochodów ciężarowych i ciężarowych z przyczepą (łącznie z ok. 2,5 tys. pojazdów tego typu na dobę do nieco ponad 1,5 tys. na dobę).

Średnie dzienne natężenie ruchu na DW 908 w ciągu ul. Gościnnej jeszcze przed dociągnięciem A1 z Pyrzowic do południowych rubieży miasta wynosiło w wakacje 2019 roku ok. 8,5 tys pojazdów na dobę łącznie, dlatego do oczekiwanego poziomu dla DW 908 w granicach miasta potrzebny jest jeszcze znaczny spadek natężenia ruchu.

Specjaliści Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu z zakresu inżynierii ruchu drogowego przewidują, że sytuacja będzie optymalna dopiero po otwarciu wszystkich węzłów i doprowadzeniu przez GDDKiA do pełnej funkcjonalności autostradowej obwodnicy miasta. Wówczas łączne natężenie ruchu powinno spaść w miejscu dokonywania pomiarów jeszcze o kilka tysięcy pojazdów na dobę, czyli o kolejne 20 – 25%. Dopiero wówczas ruch będzie mniejszy na Dźbowie o połowę w porównaniu do okresu, kiedy postawiono miasto przed faktem dokonanym, wpuszczając potok aut przez miejskie ulice, co negatywnie wpłynęło na komfort poruszania się po mieście i życia przy głównych arteriach Częstochowy. Ten czas na szczęście częstochowianie i częstochowianki mają już za sobą.

MZDiT zapowiada kolejne badania.

Page generated in 0.0202 seconds.