Z ostatniej chwili

Początek „Akcji zima” w Częstochowie

2023-11-20 12:16:33 informacje
img

W ślad za niekorzystnymi prognozami pogody, które meteorolodzy przekazali dla naszego regionu na miniony  weekend, Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie po raz pierwszy w tym sezonie jesienno-zimowym, powołał  gotowość do zimowego oczyszczania miasta. Od godz. 14.00 w piątek powołano 50-procentową gotowość, co oznaczało postawienie na nogi połowy stanu osobowego wraz ze specjalistycznym sprzętem firmy wykonawczej. Było  to de facto rozpoczęcie tegorocznej „Akcjizima” w naszym mieście. 

Podobnie jak w ubiegłych latach, za zimowe i letnie utrzymanie odpowiadać będzie firma Pre Zero. Z wykonawcą po przeprowadzeniu postępowania przetargowego podpisano w ostatnich dniach nową, 3-letnią umowę na świadczenie tej specjalistycznej usługi. 

Z uwagi na utrzymujące się modyfikacje w organizacji ruchu w różnych częściach miasta należy się spodziewać, że specjalistyczny sprzęt firmy wykonawcy będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, dokonywać także działań profilaktycznych. W praktyce oznacza to, że np. posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów będzie następowało prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych, by nawierzchnie ulic przygotowane były na czas zwiększonego ruchu i zamarzające opady. Może się więc zdarzyć, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze, przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody. 

W razie przewidywanego pogorszenia warunków meteorologicznych (zależnie od potencjalnej intensywności zjawisk) powoływana będzie gotowość do działania w wymiarze zaangażowania 50% lub 100% floty specjalistycznego sprzętu firmy wykonawcy zimowego oczyszczania miasta. 

W przypadku wystąpienia opadów śniegu zgodnie z obowiązującymi wytycznymi drogi muszą być oczyszczone najpóźniej od 4 do 6 godzin po ustaniu opadów. W praktyce odbywa się to na drogach pozostających w stałym utrzymaniu o wiele szybciej.

Za utrzymanie chodników przylegających bezpośrednio do posesji odpowiadają zarządcy lub administratorzy posesji na fragmentach na wysokości danej posesji. Przeciwnie jest z tymi oddzielonymi pasem zieleni, które pozostają w gestii służb miejskich. 

Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek odpowiadać będzie m.in.: 16 samochodów z samymi pługami (do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu), 6 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki – ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych; na mieście ustawionych zostanie 50 skrzyń z piachem. Oprócz kierowców pojazdów, do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych. W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne. Zabezpieczono 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia. W utrzymaniu MZD pozostaje ponad 660 km ulic na terenie miasta Częstochowy z przejściami dla pieszych i część przylegających doń chodników oraz obiekty mostowe, kładki czy przejścia podziemne.

Zimowe oczyszczanie miasta jest zadaniem kosztownym. Jednorazowy przejazd samymi tylko ulicami miasta pełnego zestawu pługopiaskarek to koszt przekraczający 130 tys. zł brutto (wzrost kosztów o ok. 30% rok do roku).

Wartość całej „Akcji zima” będzie można więc oszacować po wykonaniu i zbilansowaniu pełnej usługi, której koniec przewidziany jest na 31 marca przyszłego roku. Zadanie realizowane jest w ramach wspomnianej nowej, trzyletniej umowy na letnie i zimowe utrzymanie miasta opiewającej łącznie na ponad 44 mln zł (kwota łączna za 3 lata usługi w ramach Akcji zima i lato) – informuje  Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie. 

Fot. MZD

Page generated in 0.0168 seconds.