Z ostatniej chwili

Początek października należy do Amazonek

2020-10-01 10:45:52 informacje
img

Od 1 do 3 października Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza na wydarzenia online towarzyszące XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę – z racji pandemii z pewnością nie takiej jak zwykle - informuje Marcin Breczko z Biuroa Prasowego Urzędu Miasta.

W ostatnich latach pielgrzymka środowiska Amazonek nie tylko gromadziła liczne uczestniczki, ale także – poprzez obecność kobiet spoza Polski – miała charakter międzynarodowy. Ten rok, ze znanych wszystkim powodów, jest inny, więc i pielgrzymka będzie skromniejsza. Jak zwykle jednak Amazonki chcą – tym razem w formie zdalnej, a więc potencjalnie o nieograniczonym zasięgu – przypominać kobietom, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa.  

I tak w czwartek 1 października o godz. 12.00 odbędzie się transmitowana na żywo debata online pod hasłem „Amazonki w trosce o innych” poświęcona profilaktyce onkologicznej w dobie pandemii. Obok prezeski Częstochowskich Amazonek Elżbiety Markowskiej wezmą w niej udział specjaliści – onkolodzy, diagnosta, psycholog kliniczny.

Dzień później o godz. 17.00 – także w sieci – będzie można śledzić transmitowany na żywo prosto z Filharmonii Częstochowskiej koncert ,,Barwy Jesieni”, w którym wystąpi klarnecistka Martyna Skiba oraz zespół wokalny ,,Amazonki z Bogatyni”.

Udział zarówno w debacie, jak i w koncercie będzie możliwy poprzez profil Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki na FB pod adresem http://www.facebook.com/amazonkiczestochowskie/

Natomiast na sobotę 3 października zaplanowano tegoroczną Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę. Przekaz online z błoni pod klasztorem będzie dostępny od godz. 11.00 na stronie http://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/

Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki jest organizacją samopomocową, niemedyczną, służącą wsparciem psychologicznym i praktyczną pomocą kobietom dotkniętym rakiem piersi. Jednym z ich ważnych zadań jest propagowanie problematyki wczesnego wykrywania raka piersi, leczenia i rehabilitacji. Amazonki przez lata realizowały w ramach Stowarzyszenia liczne programy edukacyjne i społeczne – jak choćby chyba najbardziej rozpoznawalny „Marsz Różowej Wstążki”. W całym kraju ruch liczy obecnie  ok. 20 tys. członkiń w kilkuset klubach i filiach, tworzących Federację Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii ,,Amazonki”, należącą z kolei do międzynarodowych organizacji ,,Reach to Recovery” i ,,Europa Donna”.

Więcej o działalności Częstochowskich Amazonek na stronach http://www.czestochowskieamazonki.pl/ oraz http://www.facebook.com/amazonkiczestochowskie/

 

Page generated in 0.0142 seconds.