Z ostatniej chwili

Podsumowanie klastrów energii

2022-11-18 12:36:47 informacje
img

Uroczysta Gala Klastrów Energii 2022 w środę 16 listopada odbyła się w Warszawie Józefowie. Była połączona z dwudniową konferencją „Zielona energia jako kluczowe rozwiązanie dla uzyskania niezależności energetycznej”. Na gali wyróżniono prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka za dotychczasową współpracę – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Podczas panelu konferencyjnego zostały poruszone liczne tematy związane z klastrami energii, a wykłady dotyczyły energetyki i OZE. Do najważniejszych wątków można zaliczyć takie zagadnienia jak: spółdzielnie energetyczne, wsparcie z KPO, funkcjonowanie biogazowni czy dotowanie społeczności energetycznych.

Z kolei na uroczystej gali podsumowano działalność Klastrów Energii w 2022 r.  oraz wręczono statuetki Koordynator Klastra Energii. Prezydent Częstochowy otrzymał tytuł Osoby Roku 2022.

Uczestnicy konferencji zwiedzali biogazownię, zapoznając się z wykorzystywanymi w niej technologiami oraz samymi procesami wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła opartymi na systemie kogeneracyjnym.

*

Pojęcie klastrów energii pojawiło się w 2016 r. w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Według definicji klaster energii to porozumienie dotyczące wytwarzania, dystrybucji i obrotu energią z odnawialnych źródeł w ramach sieci dystrybucyjnej. Klaster może uwzględniać również udział innych surowców i paliw. W jego skład mogą wchodzić zarówno osoby fizyczne i prawne, jak i jednostki naukowe, badawcze bądź terytorialne. Istotne natomiast jest to, aby obszar działania takiego porozumienia nie przekraczał jednego powiatu.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0159 seconds.