Z ostatniej chwili

Podziw i uznanie 30 lat później

2021-08-30 11:27:06 informacje
img

Częstochowscy radni na ostatniej sesji przyjęli stanowisko w sprawie 30. rocznicy VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie.
- Dzisiaj, po 30 latach od tamtych wydarzeń, Rada Miasta Częstochowy wyraża podziw i uznanie za odwagę ówczesnych organizatorów tego wydarzenia – czytamy w stanowisku.  - Z dumą wspominamy rzesze młodych ludzi bawiących się na ulicach naszego Miasta, spotkanie na błoniach jasnogórskich z Papieżem, a także wspaniałą organizację logistyczną, porządkową i medyczną tego wydarzenia.
Pełna treść stanowiska brzmi następująco:

STANOWISKO
Rady Miasta Częstochowa
z dnia 26 sierpnia 2021 r.
w sprawie 30 rocznicy VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie

30 lat temu w dniach 14-15 sierpnia 1991 roku, miały miejsce w Częstochowie pierwsze organizowane w Polsce Światowe Dni Młodzieży. Na spotkanie z Janem Pawłem II przybyło ponad 1,6 mln młodych ludzi ze wszystkich zakątków świata. Po raz pierwszy przyjechała również młodzież z krajów wschodnich, w tym z Rosji. Częstochowa była wówczas pokazywana we wszystkich stacjach i wiadomościach na całym świecie.
Sama organizacja wydarzenia na tak wielką skalę światową, była ogromnym przedsięwzięciem we współpracy służb kościelnych i ówczesnych władz Miasta. Bez przeszkód udało się zorganizować noclegi, wyżywienie, zabezpieczenie medyczne dla wszystkich przybyłych do Częstochowy pielgrzymów. Było to sprawdzianem niezawodności i skuteczności odradzającego się samorządu częstochowskiego.
Warto podkreślić, że Częstochowa, wykorzystując rządowe środki finansowe, dokonała wówczas ogromnego skoku cywilizacyjnego w zakresie infrastruktury i drogownictwa, wyprzedzając inne miasta pod względem rozwiązań i innowacji. Jako pierwsze Miasto w Polsce obsługiwało telefony na karty, a wybudowane kanalizacja, wodociągi oraz drogi prowadzące na pola namiotowe posłużyły pod budowę osiedli na Północy, Parkitce i Tysiącleciu.
VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie nierozerwalnie wiążą się ze św. Janem Pawłem II, który przyjął wówczas honorowe obywatelstwo naszego Miasta. Było to wydarzenie bezprecedensowe, bo wcześniej Ojciec Święty nie miał zwyczaju przyjmowania takich tytułów. Dla Częstochowy zrobił wyjątek.
Dzisiaj, po 30 latach od tamtych wydarzeń, Rada Miasta Częstochowy wyraża podziw i uznanie za odwagę ówczesnych organizatorów tego wydarzenia. Z dumą wspominamy rzesze młodych ludzi bawiących się na ulicach naszego Miasta, spotkanie na błoniach jasnogórskich z Papieżem, a także wspaniałą organizację logistyczną, porządkową i medyczną tego wydarzenia.

Page generated in 0.0174 seconds.