Z ostatniej chwili

Pogrzeb prezydenta Gdańska - na telebimie

2019-01-17 16:08:02 informacje
img

W Częstochowie będzie można obejrzeć relację z sobotniego pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na telebimie ustawionym na placu Biegańskiego. Z apelem o umożliwienie mieszkańcom gromadzenia się w dniu pogrzebu na centralnych placach wystąpili prezydenci polskich miast, w tym prezes Związku Miast Polskich - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.    
Pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę o godz. 12.00. Dzień wcześniej w dawnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej planowane jest spotkanie samorządowców poświęcone pożegnaniu Pawła Adamowicza, połączone z Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Związku Miast Polskich. Później samorządowcy będą wspólnie uczestniczyć w uroczystościach przedpogrzebowych w Europejskim Centrum Solidarności oraz Bazylice Mariackiej.
Do Gdańska na uroczystości pożegnalne i pogrzeb udaje się delegacja Miasta Częstochowy, w tym starżnicy miejscy z pocztem sztandarowym.  
Przed sobotnim pogrzebem prezydenci Warszawy, Sopotu i Gliwic wystosowali do samorządowców apel, w którym czytamy:  
- Apelujemy do włodarzy wszystkich samorządów, aby w czasie sobotnich uroczystości pogrzebowych umożliwili swoim mieszkańcom zebranie się na centralnych placach swoich miast i zapalenie zniczy. W obecnej sytuacji jedynie nasze myśli i wsparcie duchowe są w stanie wesprzeć Rodzinę i mieszkańców Gdańska. Niech ten okres żałoby będzie czasem zadumy, spokoju i zastanowienia.
Urząd Miasta – na polecenie prezydenta Częstochowy – organizuje w związku z tym transmisję pogrzebu Pawła Adamowicza na telebimie, który ustawiony będzie na placu Biegańskiego. Na „Bieganie” od dnia śmierci prezydenta Gdańska stawiane są znicze, w środę wieczorem pod świetlnym napisem z logo Częstochowy (pozostała część iluminacji świątecznej została czasowo wyłączona), ułożone zostało serce z zapalonych lampek.  
Ogłoszona przez prezydenta Częstochowy miejska żałoba, w związku z tragiczną śmiercią zasłużonego polskiego samorządowca kończy się w czwartek, natomiast w piątek od godz. 17.00, do soboty do godz. 19.00, trwać będzie żałoba narodowa, ogłoszona przez Prezydenta RP.
W głównym budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy portierni wyłożona jest kondolencyjna księga pamiątkowa, do której wpisów można dokonywać w czwartek i piątek od godz. 7.30 do 18.00, a w sobotę i niedzielę – od 9.00 do 18.00.        
Na zdjęciu: częstochowianki i częstochowianie podczas milczącego zgromadzenia na pl. Biegańskiego 14 stycznia

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.03 seconds.