Z ostatniej chwili

Policjanci z Częstochowy kontrolują przebieg aut

2020-01-16 12:25:30 informacje
img

Niedawno weszły w życie nowe uprawnienia policji – kontrola stanu licznika pojazdu. W ciągu kilku dni zauważono pierwsze nieprawidłowości. Od nowego roku mundurowi na terenie Częstochowy i powiatu ujawnili 12 przypadków ingerencji w zmianę stanu licznika. Za modyfikowanie stanu licznika grozi do pięciu lat pozbawienia wolności - informuje częstochowska Policja.

Nowe przepisy funkcjonują dopiero kilka dni, a już odnotowywane są pierwsze nieprawidłowości wskazań drogomierzy. Od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania są sprawdzane z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Tylko od początku roku mundurowi ujawnili już 12 przypadków ingerencji w zmianę stanu licznika.

W każdym przypadku kontrolowanego pojazdu okazuje się, że istnieje rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów. Nie zgadza się odczyt przebytych kilometrów na liczniku z wpisem, który widnieje w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu. Natomiast kierowcy kontrolowanych przez policjantów ruchu drogowego pojazdów nie potrafili wyjaśnić, dlaczego stany liczników są niższe niż te odnotowane i zarejestrowane w bazie CEPiK.

Prowadzone w tych sprawach postępowania wyjaśnią, czy są to przypadki, które wynikły ze świadomego działania czy też mogą być następstwem zaistniałych pomyłek.

 

Page generated in 0.0133 seconds.