Z ostatniej chwili

Pomoc bezdomnym

2019-01-23 13:06:03 informacje
img

Dzisiejsza noc z 22 na 23 stycznia była bardzo mroźna, w związku z tym wznowiono Akcję "ZIMA", w ramach której podczas wieczornego i nocnego patrolowania miasta bezdomnym przebywającym w miejscach niemieszkalnych dostarczano gorącą zupę, herbatę, pieczywo. Posiłki przygotowała Fundacja Chrześcijańska „Adullam”, a dostarczał patrol Straży Miejskiej wraz ze streetworkerem. 
Akcję każdorazowo koordynuje MOPS w Częstochowie. Jest to działanie organizowane przez Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy. 
Patrol Straży Miejskiej oraz streetworker dotarli dzisiejszej nocy do kilkudziesięciu takich miejsc. Rozdano łącznie 36 porcji ciepłych posiłków. Sprawdzano sytuację bezdomnych przebywających poza placówkami – m.in. w altanach, pustostanach, wiatach. 
Takie akcje to pomoc doraźna i próba przekonania bezdomnych do skorzystania z możliwości pobytu np. w Ogrzewalni Miejskiej przy ul. Sikorskiego 78a, a także pomocy długofalowej. 
To już druga noc w tym sezonie zimowym, podczas której posiłki dostarczane były do miejsc niemieszkalnych. Sytuacja pogodowa jest monitorowana i na bieżąco będzie podejmowana decyzja o wznawianiu akcji za każdym razem, gdy temperatury spadną mocno poniżej zera.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina także, by w mroźne dni i noce zwracać szczególną uwagę zarówno na osoby bezdomne, jak i na starsze, samotne, z  niepełnosprawnościami i wszystkie, którym może zagrażać niska temperatura.
W przypadku zauważenia osób wymagających pomocy, szczególnie przebywających na zewnątrz, należy niezwłocznie zawiadomić służby, np. dzwoniąc pod numer alarmowy 112, do Straży Miejskiej – tel. 986 lub poinformować MOPS w Częstochowie – tel. 34 37 24 200.
Istnieje także numer 987 –  bezpłatna infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w  Katowicach. Pod tym numerem można uzyskać informacje o lokalnych instytucjach udzielających pomocy co do  noclegu i wyżywienia dla  bezdomnych z woj. śląskiego. Połączenia są bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.

Page generated in 0.0319 seconds.