Z ostatniej chwili

Ponad 500 osób nie dostało się do szkół

2019-07-18 10:51:19 informacje
img

534 osoby nie zakwalifikowały się do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez częstochowski samorząd. Podwójna rekrutacja i związane z nią problemy to efekt rządowej reformy edukacji. Wyniki rekrutacji są analizowane przez władze miasta, które pracują nad minimalizacją społecznych skutków problemu, który dotyka uczniów i rodziców - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

 Przyczyną stresującej dla wielu rodziców i uczniów sytuacji w czasie tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych są rozwiązania przyjęte w rządowej reformie systemu oświaty w 2017 r. Na konsekwencje – zarówno finansowe, jak i organizacyjne – proponowanych złych zmian systemowych, w tym problem z rekrutacją podwójnego rocznika, wielokrotnie zwracały wówczas uwagę środowiska oświatowe, a także federacje samorządowe i poszczególne miasta, w tym Częstochowa. Reforma systemu oświaty została jednak wdrożona w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Edukacji. Efektem tego są m.in. problemy związane z tegoroczną rekrutacją do szkół ponadpodstawowych, prowadzoną zarówno dla absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych, jak i wygaszanych gimnazjów.

Częstochowski samorząd przygotował w tym roku dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych 6330 miejsc w 211 oddziałach liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Prognozy mówiły, że o przyjęcie do miejskich szkół w Częstochowie będzie się starać ok. 6 tysięcy uczennic i uczniów (z czego 3,7 tys. z samego miasta). W czasie rekrutacji do częstochowskich szkół zalogowało się łącznie 7385 osób, z czego 1253 dostało się do szkół prowadzonych przez inne organy. Spośród pozostałych 6132 absolwentów, do szkół wszystkich typów prowadzonych przez miasto zakwalifikowano 5598 uczniów, do wybranych szkół nie dostało się natomiast 534 uczniów. Miasto dysponuje jeszcze obecnie w różnych typach szkół  396 wolnymi miejscami (nie wskazanymi w pierwszej rekrutacji).

Do 24 lipca rodzice lub pełnoletni kandydaci powinni potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły, do której zostali zakwalifikowani. Dopiero po zakończeniu tego etapu będzie wiadomo, ile faktycznie wolnych miejsc pozostało w szkołach. Od 26 do 30 lipca uczniowie, którzy nie dostali się do szkół w zasadniczej rekrutacji, powinni złożyć wnioski (wraz z dokumentami) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w rekrutacji uzupełniającej.

W tej trudnej sytuacji będącej skutkiem reformy oświaty, władze miasta - po analizie wyników rekrutacji i możliwości organizacyjnych szkół - podejmą działania, których celem jest zmniejszenie negatywnych skutków ministerialnych decyzji dotykających uczniów i ich rodziców. Wypracowaniu decyzji służyło m.in. spotkanie konsultacyjne z dyrektorami szkół.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0167 seconds.